ЛИГА НА ШАМПИОНИ 2019/20

ВАР повторно потфрли: Борусија оштетена против Барселона

Пеналот на Ројс беше одбранет од Тер Штеген, но мораше да биде повторен бидејќи голманот прерано се помести. Нејасно е како ВАР судиите не го приметија ова кршење на правилата.

Во 57-мата минута од синоќешната дерби пресметка на „Зигнал Идуна Парк“ помеѓу Борусија и Барселона, домашниот капитен пропушти огромна прилика да му донесе водство на тимот од Дортмунд. Пеналот на Марко Ројс беше одбранет од Марк-Андре тер Штеген, но снимката покажува дека одбраната е нерегуларна.

Според правилата на ФИФА, голманите не смеат да се поместуваат над гол-линијата пред изведувачот да ја допре топката, правило кое Тер Штеген го прекрши. За да биде одбраната регуларна, голманот мора барем со едната нога да ја гази гол-линијата.

Главниот судија Овидуи Хацеган од Романија тоа не го виде, а кога такво нешто се случува тука се судиите од ВАР собата да му укажат на пропустот. Но, остана молк во ВАР собата каде беа Полјаците Шимон Марчињак и Томаш Квијатковски.

Пеналот требаше да биде поновен, па можеби и резултатот ќе беше поинаков.

реклама

Мухамед Зекири со сопругата и ќерката се хоспитализирани со COVID-19

Read more

90 проценти од новозаболените во Скопје потекнуваат од 15 фамилии

Read more

Целосен викенд карантин за Скопје, Штип, Куманово и Тетово, делумен за остатокот од земјата

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Фудбал

10 најскапи откази на фудбалски менаџери

Read more

Фудбалски рекордер: Украински клуб има 25 заразени со COVID-19

Read more

И после Ибра, Ибра

Read more

Карагер: Обамејанг е премногу добар за Арсенал

Read more

Спорт

  • play_arrow

10 најскапи откази на фудбалски менаџери

Читај повеќе

МЗТ до КФМ: Парите назад или кривична

Читај повеќе

Фудбалски рекордер: Украински клуб има 25 заразени со COVID-19

Читај повеќе

И после Ибра, Ибра

Читај повеќе

Карагер: Обамејанг е премногу добар за Арсенал

Читај повеќе
  • play_arrow

Холанд може да го пропушти мечот со Херта поради повреда

Читај повеќе
  • play_arrow

Фан на Барса направи видео компилација со „најдоброто“ од Роналдо

Читај повеќе

Барса сокрилa дека има пет играчи со коронавирус

Читај повеќе

ФИФА повика на здрав разум при санкционирањето на фудбалери кои бараат правда за Џорџ Флојд

Читај повеќе