Вардар 1961 со бод стартуваше во Лигата на шампиони

Македонскиот ракометен првак Вардар 1961 со бод ја отвори новата сезона во Лигата на шампиони, откако вечерва на гостувањето против Елверум во Норвешка одигра 27:27 (13:13) во рамки на 1. коло во групата А.

Со цврста игра во одбраната и серијата интервенции на голманот Мартин Томовски, македонскиот состав на два пати имаше предност од четири голови разлика во првиот дел, но Елверум со серија во финишот на полувремето израмни на 13:13.

Второто полувреме донесе резултатска неизвесност до самиот финиш, кога прво Вардар преку Анте Гаџа не го реализираше последниот напад на четири секунди до крајот, а за домаќините остана премалку време со гол да дојдат до победа.

Најефикасен ви редовите на Вардар беше Џереми Тоту со шест голови, додека голманот Томовски запиша 14 одбрани.

Со бодот во Елверум, ракометарите на Вардар останаа на 77 победи во 15. сезона во групната фаза во Лигата на шампиони

Во 2. коло во рамки на групата А, македонскиот првак идната среда во Скопје е домаќин на Мешков Брест. 

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Ракомет

Вардар 1961 со бод стартуваше во Лигата на шампиони

Read more

Близнаците Њокас нови ракометари на шампионот Вардар 1961

Read more

Вујовиќ по исфрлањето на Вардар од Ф4: Срамна одлука на СЕХА

Read more

Вардар 1961 нема да игра на Фајнал фор, има играч позитивен на корона

Read more
 

Спорт

Објавени платите во Милан, Ибра убедливо на врвот

Читај повеќе
  • play_arrow

Мурињо: Судијата и ВАР уништија фантастично дерби

Читај повеќе
  • play_arrow

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Читај повеќе
  • play_arrow

Усик му ги врати појасите на Џошуа по шокантниот пораз

Читај повеќе

Ферги: Враќањето на Роналдо беше како Цезар да влегува во Рим

Читај повеќе

Строгите навики на Левандовски: Сите оброци ги почнува со десерт

Читај повеќе

Фетел: Кога заврна, трката се претвори во лотарија

Читај повеќе

Јубилејна стота победа во Формула 1 за Луис Хамилтон

Читај повеќе

Фернандеш со порака до навивачите на Јунајтед по поразот од Астон Вила

Читај повеќе