Фудбал

Вардар и Шкендија заработија најмногу од УЕФА

21. октомври 2017 - 8:17 | Макфакс

Вардар доби 1 милион евра, а Шкендија е побогата за 920.000 евра кога УЕФА ги објави и солидарните исплати од минатата сезона во Лигата на шампионите.

Покрај Вардар и Шкендија, Работнички добива 440.000 евра, а Пелистер ќе инкасира 215.000 евра.

Со солидарните исплати на УЕФА европската куќа на фудбалот сака парите да се распределат не само на 32. најдобри тима од Лигата на шампионите. Тука се распределија 124,37 милиони евра од ЛШ и Лига Европа во споредба со 120,83 милиони евра минатата сезона.

Ограничување е тоа што клубовите ќе мора да ги користат парите на младински развој и развој на локалните фудбалски заедници.

Коментирај