Вардар и вторпат подобар од Војводина за Ф4 во СЕХА лигата

Вардар имаше лошо прво полувреме, но успеа и по вторпат да ја совлада Војводина, овојпат со 32:26 за да се пласира на Фајнал фор турнирот на регионалната СЕХА лига, приклучувајќи му се на Еурофарм Пелистер, кој со две победи го елиминираа Татран.

Во другите две четвртфиналиња, хрватските ривали Загреб и Нексе уште го немаат одиграно ниту првиот меч, додека Партизан го доби првиот натпревар против јуниорите на Веспрем со 39:24.

Иако Вардар имаше огромна предност од 13 гола (38:25) од првиот натпревар, почетокот на дуелот во Нови Сад беше кошмарен за „Црвено-црните“. Војводина поведе со 6:1 по 8 минути игра, а на полувреме имаа 15:11 водство. Сепак, потоа Вардар ја врати рамнотежата и до крајот на натпревар стигна до убедлива победа.

Гоце Георгиевски со 10 гола и Јан Чувара со 7 беа најдобри кај „Црвено-црните“, додека за Војводина, Симо Шијан уфрли 9 гола.

реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Read more

Ракомет

Пролет се засили со Стојчевиќ, нов договор за Василевски

Read more

Пелистер е меѓу 12-те клубови кои побарале вајлд карта за Лигата на шампиони

Read more

Пролет остана без искусниот бек: Пецаковски ја заврши кариерата

Read more

Швајцарија ја доби вајл-картата за ракометниот Мундијал 2025

Read more
 

Спорт

Клубот на Даку најави казна по пцовките кон Македонците на ЕУРО

Читај повеќе

Фудбалерите на Данска ги одбија покачувањата за да земаат иста плата со фудбалерките

Читај повеќе

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Читај повеќе

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Читај повеќе

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Читај повеќе
  • play_arrow

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Читај повеќе
  • play_arrow

Нема лабаво со Гатузо: Жесток уште на првиот тренинг во Хајдук

Читај повеќе

ЕУРО 2024: Роналдо најмногу промаши, најпрецизни Германците

Читај повеќе
  • play_arrow

Гатузо најавен како мафијашки бос во видеото на Хајдук

Читај повеќе