Ракомет

Вардар ја отвори сезоната со победа против актуелниот европски шампион Монпелје

16. септември 2018 - 8:48 | МИА

Монпелје, 15 септември 2018 (МИА) - Македонскиот ракометен шампион Вардар оствари триумф во првото коло од новата сезона во Лигата на шампионите против француски Монпелје.

Фото: МИА

„Црвено-црните“ забележаа важна гостинска победа од 24:27 (11:12) против актуелниот европски шампион и со голема самодоверба ќе го продолжат останатиот дел од најпрестижното ракометно натпреварување.

Тимот на Парондо покажа храбра игра во двете полувремиња и на крајот заслужено си заминува со триумф од Франција.

Најдобар стрелец кај вардарци беше Вуко Борозан со осум гола, а Иван Чупиќ се истакна со шест. Голманот Дејан Милосављев имаше неколку ѕвездени моменти на натпреварот, а на крајот заврши со 16 интервенции.

Кај Монпелје прв стрелец беше Кавтичник со шест гола, а Жерар заврши со 11 одбрани.

Во следното коло, Вардар на 22 септември во Скопје го пречекува шведски Кристијанштад.

Коментирај