СЕХА ЛИГА 2022/2023

Вардар покажа надмоќ против Војводина и направи чекор кон Ф4 во СЕХА

Македонскиот првак Вардар оствари убедлив триумф од 38:25 над Војводина во првиот меч од четвртфиналето на СЕХА лигата.

Гостите од Нови Сад дојдоа со подмладен тим, па „Црвено-црните“ немаа поголеми проблеми да дојдат до победата. Ќе следи и реванш, но Вардар е блиску до пласман на завршниот Ф4 турнир.

Вардар стартуваше со серија од 5:0, а на полувремето имаше 10 гола предност (21:11). Во второто полувреме продолжи доминацијата на македонскиот шампион кој на крајот обезбеди позитива од 13 гола (38:25).

Јан Чувара постигна 10 гола во тимот на Вардар, а Куни Моралес беше стрелец на 8 погодоци. Кај голманите Мартин Томовски имаше 7, а Васил Гогов 5 интервенции.

реклама

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Како со диетата 80/20 може да слабеете додека ја јадете вашата омилена храна?

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more

Ракомет

Пролет се засили со Стојчевиќ, нов договор за Василевски

Read more

Пелистер е меѓу 12-те клубови кои побарале вајлд карта за Лигата на шампиони

Read more

Пролет остана без искусниот бек: Пецаковски ја заврши кариерата

Read more

Швајцарија ја доби вајл-картата за ракометниот Мундијал 2025

Read more
 

Спорт

Навивач на ЕУРО платил 60 евра за да гледа во столб

Читај повеќе
  • filter

Дали ќе чекаме упадите на навивачи на терен да станат опасни?

Читај повеќе

Клубот на Даку најави казна по пцовките кон Македонците на ЕУРО

Читај повеќе

Фудбалерите на Данска ги одбија покачувањата за да земаат иста плата со фудбалерките

Читај повеќе

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Читај повеќе

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Читај повеќе

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Читај повеќе
  • play_arrow

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Читај повеќе
  • play_arrow

Нема лабаво со Гатузо: Жесток уште на првиот тренинг во Хајдук

Читај повеќе