Вардар последната битка за опстанок ќе ја бие во Струмица

Филип Здравески
/ 20.05.2024 / 13:30

Фудбалската федерација на Македонија денеска го одреди местото на одигрување на бараж натпреварот за пополнување на првата лига, а во кој учествуваат скопски Вардар и Детонит Плачковица од Радовиш.

Фото: ФК Вардар Скопје

Вардар го направи првиот чекор кон избегнување на испаѓањето од првата лига откако сезоната ја заврши на 10-тото место, едно над оние две што водат во понизџок ранг. Но, тоа беше само првата битка од војната за опстанок оти 10. место носи во бараж разигрувањето против третопласираната екипа кај второлигашите.

Во втората лига трета заврши екипата на Детонит Плачковица, која деби настап во елитата сонува преку елиминација на македонскиот великан.

Денеска ФФМ информираше дека е донесена одлука овој натпревар да се одигра во Струмица, на стадионот „Благој Истатов“, порано познат како „Младост“, инаку дом на Беласица.

Натпреварот ќе се игра в недела од 17:00 часот. ФФМ дополнително ќе ја одреди судиската четворка која ќе ја дели правдата. Победникот наредната сезона ќе игра во првата, а поразениот во втората лига.

Стадион „Благој Истатов“ во Струмица
Вардар (1.МФЛ) - Детонит Плачковица (2.МФЛ)

Од Вардар информираа дека неговите навивачи ќе бидат сместени на северната трибина, а верќе владее голем интерес. „Поради големиот интерес, најавуваме голем навивачки караван, а за истиот, како и за продажбата на билетите, навремено ќе ја информираме Вардаровата јавност“, објави клубот.

Се очекува масовна посета на Струмица и од Радовиш, со оглед на близината меѓу овие два града. Плачковица сезонава и онака имаше солидна посета на домашните натпревари, а оваа историска шанса радовишани ќе сакаат да ја искористат за му дадат поддршка на својот миленик.

реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Read more

Фудбал

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Read more

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Read more

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Read more

Нема лабаво со Гатузо: Жесток уште на првиот тренинг во Хајдук

Read more
 

Спорт

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Читај повеќе

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Читај повеќе

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Читај повеќе
  • play_arrow

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Читај повеќе
  • play_arrow

Нема лабаво со Гатузо: Жесток уште на првиот тренинг во Хајдук

Читај повеќе

ЕУРО 2024: Роналдо најмногу промаши, најпрецизни Германците

Читај повеќе
  • play_arrow

Гатузо најавен како мафијашки бос во видеото на Хајдук

Читај повеќе
  • play_arrow

Го забележавте новиот ВАР детаљ на ЕУРО? Преземен е од друг спорт

Читај повеќе

Роналдо го собори сопствениот рекорд на ЕУРО

Читај повеќе