Вардар против Елверум ја прекина серијата без победа во Лигата на шампиони

Македонскиот ракометен првак Вардар 1961 вечерва триумфираше во Скопје над Елверум со 35:32 (17:20), забележувајќи ја првата победа во Лигата на шампиони по повеќе од четири месеци.

Ракометарите на Вардар беа во негатива по првиот дел, што Елверум го доби со 20:17, одржувајќи ја предноста до 41 минута, кога македонскиот првак за кратко го презеде водство со 25:24.

Натпреварот во салата „Јане Сандански“ влезе во неизвесен финиш и на три минути пред крајот, резултатот беше израмнет 32:32.

Норвешкиот првак не успеа да ги реализира последните три напади, додека на спротивната страна Гоце Георгиевски, Иван Чупиќ, од седум метри, и Тимур Дибиров беа прецизни за прва победа на Вардар од 15 октомври лани, кога „црвено-црните“ на истиот терен го совладаа Фленсбург со 31:26.

Најефикасен во редовите на Вардар вечерва беше Тимур Дибиров со девет голови.

Со вториот триумф во групата А, Вардар му го препушти последното место на табелата на Елверум, и со шест бодови од десет натпревари го пречекува следниот противник Мешков Брест, во Скопје на 4 март. 

Тагови
реклама

Баљум Баљум и Тетово велоград

Read more

Австрија ќе испрати 651.000 дози вакцини од ЕУ за Западен Балкан

Read more

Кран го донесе огромниот кревет во новата вила на Роналдо

Read more

Челси, Сити и Реал пред исфрлање од ЛШ, одлуката в петок

Read more

Ракомет

Пелистер го „украде“ голманот Кизиќ од Вардар

Read more

Вардар со два пораза од Веспрем елиминиран од Лигата на шампиони

Read more

Кире Лазаров стана рекордер по број на настапи во Лигата на шампионите

Read more

Еурофарм Пелистер убедливо поразен од Магдебург

Read more
 

Спорт

Перес уверува: Гарантирам дека нема да има суспензии

Читај повеќе

Челси, Сити и Реал пред исфрлање од ЛШ, одлуката в петок

Читај повеќе

Озил: Детскиот сон е освојување на СП и ЛШ, а не на Супер лига

Читај повеќе

УЕФА, Премиер лига, Ла Лига и Серија А се обединија против Супер лигата

Читај повеќе

Претседателот на УЕФА е особено повреден од предавството на еден човек

Читај повеќе

УЕФА го возвраќа ударот: Тешки санкции за учесниците во Супер лигата

Читај повеќе

Бајиќ е новиот селектор на македонската кошаркарска репрезентација

Читај повеќе

Тотенхем го отпушти Мурињо

Читај повеќе
  • play_arrow

YouTube ѕвездата Џејк Пол го нокаутира славниот ММА борач Бен Аскрен

Читај повеќе