Вардарци изгубија во Скопје, публиката ги испрати како победници

Тимот на Вардар изгуби со 20:31 од бундеслигашот Кил во спортската сала „Јане Сандански“ во Скопје.

Европскиот првак и германскиот клуб се соочија по пауза од повеќе од две години, кога Вардар го елиминираше Кил во четвртфиналето од ЛШ.

Неочекуваниот пораз од 11 разлика се одвиваше пред преполна сала каде публиката неуморно го бодреше шампионот Вардар.

Гостите по првото полувреме имаа огромно водство од 4-16.

Првиот гол за Вардат падна дури во 11-тата минута, и тоа од пенал на Иван Чупиќ. Нападот на Вардар не можеше да профункционира и иако „црвено-црните“ доаѓаа до шанси, сепак не ги реализираа.

Вториот гол Вардар го даде дури во 22. минута, а на полувреме се отиде со 16:4 за германскиот тим.

Домаќините во вториот дел беа поефикасни и во 45.минута ја намалија негативата на минус осум, а на 10 минута пред крајот резултатот на семафорот беше 18:23. Сепак до крајот вардарци немаа сили за целосен пресврт и го платија данокот за слабото прво полувреме.

Најефикасни кај Вардар беа Дибиров со пет и Криштопанс со четири гола. Во победничкиот тим најдобри беа голманот Ландин со 15 одбрани и Дувњак и Пекелер со по шест погодоци.

И покрај високиот пораз, 6,5-илјадната публика ги испрати како победници, со овации, песни и свирежи, покажувајќи им дека и понатаму ја имаат нивната безрезервна поддршка.

За Вардар ова беше прв пораз по четири кола во Лигата на шампионите по што го препушти врвот на табелата на Кил.

реклама

ДИК: Членовите на избирачките одбори ќе добијат за 100% повисок надоместок

Read more

Virgin Galactic и Rolls Royce претставија надзвучен авион

Read more

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Read more

Фотошоп магија: Холивудските ѕвезди позираат со нивните најпознати ликови

Read more

Ракомет

Познати групите и календарот за турнирот во Струга

Read more

Германски медиуми: Филип Лазаров позитивен на COVID-19

Read more

Среќен роденден, Тимур Дибиров!

Read more

Извлечени групите за новата сезона во ракометната Суперлига

Read more

Спорт

Трагедија во Србија: Поранешен кошаркар на Црвена Ѕвезда почина на тренинг

Читај повеќе

Викендов почнува 30. сезона во македонската фудбалска лига

Читај повеќе

Вечер и утре продолжува Лигата на шампионите

Читај повеќе

Познати групите и календарот за турнирот во Струга

Читај повеќе
  • play_arrow

Ни Дончиќ не го спаси Далас од Клиперс

Читај повеќе

Премиер лигата се враќа на три измени

Читај повеќе
  • play_arrow

„Ибра од Македонија“ ќе му даде нов живот на Јувентус

Читај повеќе

Бартомеу инсистира дека Меси ќе се пензионира во Барса

Читај повеќе

Алексис раскина со Манчестер и потпиша договор со Интер

Читај повеќе