КВАЛИФИКАЦИИ ЗА УЕФА КОНФЕРЕНЦИСКА ЛИГА 2024/2025

Вареловски: И нам ни значи играњето во вечерен термин

Филип Здравески
/ 10.07.2024 / 13:32

Од таборот на Тиквеш на денешната прес-конференција пред утрешното европско деби истакнаа дека се среќни што нема да играат на скопските горештини, но и дека се оптимисти дека ќе имаат долго европско лето.

Фото: Филип Здравески (Кајгана)

„Верувајте, нам многу ни значи што ќе играме во вечерен термин. Искрено, и јас сум среќен што ќе играме навечер кога нема да биде екстремно топло. Како играчи, не ни е исто дали играме од 5 часот или од 8 и пол, има голема разлика. Новиот термин значи и поголема посетеност, на што и се надеваме за добра поддршка од трибините. Нормално дека на реваншот времето ќе биде друго бидејќи Исланд е на север, но за тоа потоа“, рече капитенот на Тиквеш на нашето прашање за промената на трерминот на одигрување на натпреварот.

УЕФА вчера информираше дека поради високите температури во Скопје, кои достигнуваат до 40°C, одлучила почетокот на натпреварот од 17 часот да се помести за од 20:30.

Тренерот Ѓорѓи Мојсов, пак, е оптимист кога станува збор за европското лето на кавадарчани. Тој верува дека Бреидаблик може да се помине, но и противникот во второто коло, косовска Дрита.

„Искрено, се надеваме и веруваме дека ќе се гледаме повеќе пати на европската сцена ова лето. Се подготвуваме за овој историски дуел за Тиквеш силно верувајќи дека може да одиграме квалитетни натпревари. Добро се подготвивме за противникот, одлично е анализиран и верувам дека ако го испочитуваме она што го договоривме на тренинзите, тогаш сигурно ќе продолжиме во наредното коло. Јас верувам дека Тиквеш може да мине неколку кола на европската сцена, го гледам клубот во Европа и по Бреидаблик и по Дрита“.

Натпреварот Тиквеш - Бреидаблик се игра в четврток од 20:30 часот на Националната арена „Тодор Проески“ во Скопје. Билетите ќе се продаваат на билетарницата на стадионот на денот на натпреварот.

реклама

Фудбал

Лудило на ЛОИ: ВАР по 2 часа поништи гол и ги врати Аргентина и Мароко на терен

Read more

Струга конечно победи во Европа, Спировски со еврогол го реши Пјуник

Read more

ЕУРО 2024 - цртана ретроспектива

Read more

Кој е вишок во Манчестер Јунајтед?

Read more
 

Спорт

Синер нема да игра на Олимписките игри

Читај повеќе
  • play_arrow

Лудило на ЛОИ: ВАР по 2 часа поништи гол и ги врати Аргентина и Мароко на терен

Читај повеќе

Струга конечно победи во Европа, Спировски со еврогол го реши Пјуник

Читај повеќе
  • play_arrow

ЕУРО 2024 - цртана ретроспектива

Читај повеќе

Зимската Олимпијада во 2030 година ќе се одржи на Француските Алпи

Читај повеќе

Кој е вишок во Манчестер Јунајтед?

Читај повеќе

Очекуван потег: Новак не оди во Oлимпиското село, си зеде приватно сместување во Париз

Читај повеќе

Мурињо: Кога правев работи како Џеко, секогаш добивав црвен картон

Читај повеќе

Што сè ќе му запленат Русите на Хабиб?

Читај повеќе