КУП НА МАКЕДОНИЈА 2023/2024 ФИНАЛЕ

Вареловски: Не можете да замислите што ќе биде во Кавадарци ако се вратиме со пехарот

Филип Здравески
/ 21.05.2024 / 13:27

Во својата 94-годишна историја Тиквеш за прв пат се наоѓа во ваква шанса да се бори за трофеј. На денешната прес-конференција капитенот Александар Вареловски ги истакна очекувањата не само на тимот, туку на цело Кавадарци.

Фото: Филип Здравески (Кајгана)

„Тиквеш има голема традиција, а сега прв пат ќе играме и во финалето на Купот. Ќе дадеме сѐ од себе, па и повеќе од тоа, за да слави цело Кавадарци. Подготвени сме, имаме позитивен притисок и навистина се надевам дека победа во финалето ќе биде круна на успешната сезона“, рече Вареловски, инаку родум токму од Кавадарци.

Тиквеш е еден од најстарите активни клубови, формиран во далечната 1930 година во тогашното Кралство Југославија. Поминал многу, но никогаш не бил во ситуација да се бори за пехар со ваква тежина. Има две титули републички шампион во Југославија, но тоа се титули во третото по ранг натпреварување на поранешната држава. Има титула и шампион на 3.МФЛ Југ и на 2.МФЛ, но сите се тие мали потфати споредено со Купот на Македонија.

„Ова е мое прво финале во кариерата. Се надевам декла ќе го кренам, пехарот. Кога по 17 години Тиквеш се врати во првата лига, во Кавадарци имаше неверојатно славје. Замислете што ќе биде сега ако од Скопје се вратиме со пехарот, ќе биде нешто незаборавно“, додаде Вареловски на нашето новинарско прашање што за кавадарчани ќе значи куп титула по 94 години од основањето на клубот.

Тиквеш и Воска Спорт куп финалето ќе го одиграат утревечер од 19 часот на Националната Арена „Тодор Проески“ во Скопје. Билетите се веќе во продажба преку MKTickets, а на денот на натпреварот ќе може да се купат и на билетарницата на стадионот.

реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Read more

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Фудбал

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Read more

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Read more

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Read more

Нема лабаво со Гатузо: Жесток уште на првиот тренинг во Хајдук

Read more
 

Спорт

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Читај повеќе

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Читај повеќе

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Читај повеќе
  • play_arrow

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Читај повеќе
  • play_arrow

Нема лабаво со Гатузо: Жесток уште на првиот тренинг во Хајдук

Читај повеќе

ЕУРО 2024: Роналдо најмногу промаши, најпрецизни Германците

Читај повеќе
  • play_arrow

Гатузо најавен како мафијашки бос во видеото на Хајдук

Читај повеќе
  • play_arrow

Го забележавте новиот ВАР детаљ на ЕУРО? Преземен е од друг спорт

Читај повеќе

Роналдо го собори сопствениот рекорд на ЕУРО

Читај повеќе