Вашата крвна група открива на кои болести сте склони

Постојат осум крвни групи, а исклучително е важно да знаете која е вашата. Тоа може да ви го спаси животот и да помогне да се спречат некои состојби и здравствени проблеми.

Многу е важно да ја знаете вашата крвна група, особено во итни ситуации, па затоа е добро да ја имате некаде запишано. Постојат четири главни крвни групи: A, B, O и AB, а има вкупно осум, кога ќе се додаде Rh факторот (A+, A-, B+, B-, O+, O-, AB+ или AB-). . Експертите веруваат дека вашата крвна група може да открие на кои болести сте повеќе склони.

Срцева болест

Добрата вест за луѓето со крвна група О е дека нивниот ризик е низок, според истражувањата. Експертите не ја знаат причината, но постои мислење дека е можно другите крвни групи да се поврзани со повисоко ниво на холестерол и протеини кои се поврзани со формирање на згрутчување на крвта.

Рак на желудник

Крвните групи А, АБ и Б се поподложни на оваа болест од групата 0. Ова особено важи за групата А, каде што е најчеста. Истражувачите сметаат дека е можно да се работи за инфекција со бактеријата H. Pylori, која се јавува почесто во групата А. Оваа бактерија често се наоѓа во желудникот и може да предизвика воспаление и чир.

Рак на панкреасот

Ако сте од групата А, АБ или Б, имате поголем ризик за развој на оваа болест. Молекулите во крвните групи А и Б им помагаат на бактеријата H. pylori да расте и да се развие во цревата, што го зголемува ризикот од болести.

Стрес

Стресот го зголемува нивото на кортизол во крвта. Луѓето со крвна група А имаат и покачено ниво на кортизол, па затоа се повеќе склони кон стрес.

Меморија

Една мала студија покажа дека луѓето со крвна група АБ имаат најмногу проблеми со меморијата.

Чир

Чир на желудникот е многу болен и непријатен, а почесто ги погодува луѓето со крвна група 0.

Згрутчување на крвта

Венската тромбоза е формирање на згрутчување во длабоките вени. Истражувањата покажуваат дека луѓето со А, Б или АБ група имаат поголеми шанси да им се случи овој проблем.

Долговечност

Оние со крвна група 0 имаат поголема веројатност да живеат подолго. Експертите сметаат дека ова се должи на намалениот ризик од кардиоваскуларни болести.

Дијабетес

Дијабетес тип 2 почесто се јавува кај луѓе со крвни групи А и Б, а експертите не се сигурни зошто и сметаат дека се потребни повеќе истражувања.

Мозочен удар

Ризикот од мозочен удар се зголемува ако имате крвна група АБ. Лекарите сметаат дека тоа е последица на подложност на појава на згрутчување на крвта.

Тагови
реклама

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more

Здравје

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

Што ни се случува во телото ако цел ден сме под клима?

Read more

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow
  • filter

Кејт Мидлтон се појави на Вимблдон и ја одушеви публиката

Читај повеќе

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Читај повеќе

Каде во светот жените имаат најбујни гради?

Читај повеќе

Три најдобри протеини за здравo срце

Читај повеќе
  • play_arrow

Вежба со која ќе топите масти и кога спиете

Читај повеќе

Што ни се случува во телото ако цел ден сме под клима?

Читај повеќе
  • filter

Која Џорџа Мелони си денес?

Читај повеќе

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Читај повеќе

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Читај повеќе