Вашингтон првпат ја освои Светската серија

Со победата над Хјустон, бејсбол тимот на Вашингтон за првпат во 60-годишната историја дојде до драгоцениот пехар.

Светската серија во САД се игра од 1903 година и тоа помеѓу победниците на Американската лига и на Националната лига. Во годинешното издание се сретнаа Хјустон Астрос и Вашингтон Нешналс.

Ноќеска со 6:2 победи Вашингтон со што со 4:3 во партии за првпат во својата историја со закити со Комишонерс трофејот.  Натпреварите се одиграа од 22 октомври до ноќеска, вкупно 7 за 9 дена.

Хјустон водеше 2:0 по 6 ининга, но потоа на сцена стапија Ентони Рендон, Хоуи Кендрик и Стивен Стразбур кој беше и најдобар поединец на натпреварот.

На клубовите од главниот град им тргна последниве две години. Освојувањето на Светската серија во бејсбол на Нешналс е трета туитула за градот Вашингтон откако прво Капиталс во 2018 го освоија Стенли Купот во хокеј, а годинава кошаркарките на Мистикс триумфираа во женската НБА.

реклама

Може ќебапи, не може цигари: Кои производи може да ги купувате со картичката Купувам домашно?

Read more

Ослободен американски педофил кој беше осуден на 1.000 години затвор

Read more

Спасовски: Домашна платежна картичка и за пензионери и неактивни баратели на работа

Read more

Орел улови двометарска ајкула во САД

Read more

Останати спортови

Таткото на Хабиб почина од компликации од COVID-19

Read more

Прва трка од Ендуро шампионатот за 2020 над велешкото езеро Младост

Read more

Словенија дозволи одржување меѓународни спортски натпревари и присуство на навивачи

Read more

ОФМ стави крај на одбојкарските лиги без прогласување победници

Read more

Спорт

  • play_arrow

Како Маркус Рашфорд стана британски национален херој?

Читај повеќе

Де Роси ќе биде тренер на Фиорентина

Читај повеќе

Корона криза во Реал Мадрид: Нема бонуси за освоени трофеи

Читај повеќе

ФИФА планира да ги замени судиите со роботи на СП во Катар

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Дали дресот на Мексико од 90-тите е најдобриот на сите времиња?

Читај повеќе

Таткото на Хабиб почина од компликации од COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Зидан: Трпение и тимски дух нѐ доведоа каде што сме

Читај повеќе
  • play_arrow

Несторовски со гол донесе победа над Рома

Читај повеќе
  • play_arrow

Сити го прегази немотивираниот Ливерпул

Читај повеќе