Важен симптом на рак на јајниците кој често се занемарува

Ракот на јајниците убива околу една третина од жените во првата година по дијагнозата и често се дијагностицира во доцните фази.

Анкета спроведена меѓу 1.000 жени, насочена кон препознавање на симптомите на ракот на јајниците, покажа дека 79 отсто од нив не знаат дека надуеноста е еден од симптомите.

68 отсто не биле свесни дека абдоминалната болка е исто така еден од знаците, а дури 97 отсто не биле свесни дека чувството ситост е уште еден важен симптом.

Голем број жени, дури 99 отсто, не знаеле дека потребата за итно мокрење е исто така еден од знаците, додека жените често биле заведени дека овие симптоми укажуваат на синдром на нервозно дебело црево (IBS).

Приближно 40 отсто од жените, исто така, погрешно веруваат дека ракот на јајниците може да се открие со скрининг за рак на грлото на матката, покажа оваа студија. Ракот на јајниците убива околу една третина од жените во првата година по дијагнозата и често се дијагностицира во доцните фази.

Енвен Џонс, извршен директор на Target ovarian Cancera, рече: „Овие бројки се неверојатно разочарувачки. Знаеме дека ги подобривме бројките во текот на изминатите 10 години преку посветеноста на илјадници активисти за рак на јајниците, но тоа не е доволно. Познавањето на симптомите е клучно за сите. Можен е напредок. Ако го направиме тоа, помалку жени ќе бидат доцна дијагностицирани, помалку ќе имаат потреба од инвазивен третман и, на крајот, помалку ќе умираат непотребно од рак на јајниците“.

реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Read more

Здравје

Што предизвикува висок шеќер во крвта?

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Read more
 

Магазин

Што предизвикува висок шеќер во крвта?

Читај повеќе
  • filter

Ратајковски се потстрижи, фановите разочарани: Фризура за баби

Читај повеќе
  • play_arrow

Што треба да правите на секој тренинг за подобри резултати?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како звучеле јазиците на Викинзите, Ацтеките, Египќаните, Римјаните...?

Читај повеќе

Бонтон vs обичаи: Дали на гости треба да се соблекуваат чевлите?

Читај повеќе

Што да јадете за здрав црн дроб?

Читај повеќе

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Читај повеќе

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци ги очекува невидена среќа и пари во април?

Читај повеќе