СВЕТСКО ПРВЕНСТВО ВО РАКОМЕТ ЗА ЖЕНИ ЈАПОНИЈА 2019

Важни победи за Норвешка и Германија, Словенија изненадена од Ангола

Се комплетираше третото коло на Светското првенство во Јапонија каде со максимален ефект се Норвешка, Германија, Шпанија, Црна Гора, Русија и Шведска.

Група А

Норвежанките им го нанесоа првиот пораз на Србинките. Србија водеше сѐ до крајот на првото полувреме кога Норвешка направи пресврт и потоа до крајот не дозволи ниту израмнување.

Словенија направи голем чекор назад во борбата за првите три позиции откако доживеа дебакл од Ангола. Холандија немаше проблеми со слабата Куба на која ѝ даде дури 51 гол.

Холандија - Куба 51:23
Словенија - Ангола 24:33
Норвешка - Србија 28:25

Табела:
1. Норвешка 6
2. Холандија 4
3. Србија 4

4. Ангола 2
5. Словенија 2
6. Куба 0

Група Б

Во дербито на колото ракометарките на Германија со 26:25 ја совладаа Данска и направија важен исчекор кој освојување на првото место во групата. Јулија Бенке со 7 голови беше најефикасна на натпреварот предводејќи ги Германките кон оваа победа кој им донесе сигурен пласман во втората фаза.

Јужна Кореја продолжи со одличните игри овој пат триумфирајќи над Бразил, додека Франција имаше лесен тренинг со Австралија која во првото полувреме постигна едвај 3 голови, а на крајот не стигна ниту до двоцифрен број.

Јужна Кореја - Бразил 33:27
Франција - Австралија 46:7
Данска - Германија 25:26

Табела:
1. Германија 6
2. Јужна Кореја 5
3. Франција 3

4. Данска 3
5. Бразил 1
6. Австралија 0

Група Ц

Шпанија дури во вториот дел го скрши отпорот на Сенегал и обезбеди место во наредената фаза. Александрина Кабрал со 8 голови беше нерешлива енигма за Сенегалките.

Јованка Радичевиќ постигна 8 голови во важната победа на Црногорките над директниот конкурент Унгарија, додека Романија едвај излезе на крај со Казахстан.

Унгарија - Црна Гора 24:25
Шпанија - Сенегал 29:20
Романија - Казахстан 22:20

Табела:
1. Шпанија 6
2. Црна Гора 6
3. Романија 4

4. Унгарија 2
5. Сенегал 0
6. Казахстан 0

Група Д

Русинките со лесна победа над Конгоанките обезбедија пласман во наредната фаза каде многу блсику се и Швеѓанките кои му го нанесоа првиот пораз на домаќинот Јапонија.

Во дербито на дното, Аргентина ја совлада Кина.

Русија - Конго ДР 34:13
Кина - Аргентина 28:34
Шведска - Јапонија 34:26

Табела:
1. Русија 6
2. Шведска 6
3. Јапонија 4

4. Аргентина 2
5. Кина 0
6. Конго ДР 0

реклама

Во забавена снимка: Како делуваат различните маски за заштита од COVID-19?

Read more

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Како би ја опишале Македонска Пошта во една фотографија?

Read more

Дисциплинска за полицаецот кој удри граѓанин при вршење на редовна служба

Read more

Ракомет

Македонските ракометарки во група со Исланд, Литванија и Грција

Read more

Лазаров: Ќе останам во спортот како тренер

Read more

Вардар доби тешка група во Лигата на шампионите

Read more

Вардар ќе биде носител во жрепката во ЛШ

Read more

Спорт

  • play_arrow

Зидан го пофали Куртоа по синоќешната победа над Алавес

Читај повеќе

Македонија ЃП има двајца фудбалери позитивни на коронавирус

Читај повеќе

Новата сезона во Бундеслигата ќе започне во септември

Читај повеќе
  • play_arrow

Серхио Рамос со оваа вежба покажа зошто е во најдобра форма

Читај повеќе

Направена жрепката и за Лига Европа

Читај повеќе

Извлечени двојките за остатокот од Лигата на шампионите

Читај повеќе

Златан: Ибра не е играч за Лига Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов кикс на Интер, го загуби 3. место

Читај повеќе
  • play_arrow

„Ѓаволите“ не запираат, на бод се од ЛШ

Читај повеќе