Ве молиме, описменете се!

На владината веб-страница kupuvamdomasno.gov.mk веќе две недели стои ова известување.

Освен што Владата доцни со соопштување на списоците со граѓани кои ќе добијат средства од четвртиот пакет економски мерки за помош од корона-кризата, се чини дека не ѝ е приоритет да ангажира лектор за објави од две реченици или барем да вработува писмен кадар.

За потсетување, „нè“ е кратка заменска форма за директен предмет од „ние“. Доаѓа само „нè“ или се удвојува со нас – „нас нè“.

Примери:

Не можеше тогаш да не нè праша.

Сигурно нè виде.

Нас нè виде и ништо не ни рече.

Ве молиме, посетете нè подоцна.

Тагови
реклама

Запознајте го Гонсало Салгадо, телохранителот на Кристијано Роналдо

Read more

Британски специјалци тренираат за напад од вонземјани

Read more

Погледнете како руска олимписка шампионка го одбележа Водици

Read more

Google блокираше 164 опасни апликации: Веднаш избришете ги од телефонот

Read more

#мкфејл

Вака ли ќе го браниме јазикот?

Read more

Маврово во една фотка

Read more

Портали со стари вести за починати од COVID-19 шират паника и вознемиреност во јавноста

Read more

Урнебесните амандмани на Левица

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Погледнете како руска олимписка шампионка го одбележа Водици

Читај повеќе
  • play_arrow

Запознајте го Гонсало Салгадо, телохранителот на Кристијано Роналдо

Читај повеќе

Британски специјалци тренираат за напад од вонземјани

Читај повеќе
  • play_arrow

Бразилска убавица: Изабел Гулар

Читај повеќе
  • filter

Идеја за десерт: Лава колач

Читај повеќе
  • play_arrow

Научете како да играте шах за помалку од 10 минути

Читај повеќе

Зошто секое утро треба да пиете маслиново масло?

Читај повеќе
  • play_arrow

8-минутни вежби за истегнување за луѓе кои имаат седечка работа

Читај повеќе

Зошто никогаш не треба да држите диети?

Читај повеќе