СЕРИЈА А 2020/21

Вечер за првпат римското дерби пред празни трибини

За првпат во историјата на дуелите помеѓу Лацио и Рома ќе нема публика на трибините, а првпат и двајца шпански голмани ќе бидат помеѓу стативите.

Вечерва од 20:45 часот на „Олимпико“ ќе се отвори 18. коло во Серија А со познатото Дерби дела Капитале помеѓу вечните ривали Лацио и Рома.

Но, ќе се игра пред празни трибини, поради веќе познатата причина. Тоа ќе биде првпат во 91-годишната историја на ова дерби да нема публика.

Минатата сезона двете дербија се играа пред прекинот, а второто беше на 26 јануари. И двете завршија со ист резултат од 1:1.

Ова ќе биде дерби број 155 во Серија А. Лацио има 39 победи, Рома има 55, а 60 натпревари завршиле нерешено. Првото римско дерби е одиграно на 8 декември 1929 година кога Рома како гостин победила со минимални 1:0.

Интересно, но вечерва за првпат на двата гола ќе бидат шпански голмани. Пау Лопес е стандарден кај Рома, додека кај Лацио поради повреда не може да брани албанскиот репрезентативец Томас Стракоша, па помеѓу стативите ќе застане шпанскиот ветеран Пепе Реина.

Натпреварот ќе го суди Даниеле Орсато.

реклама

Британците збеснаа поради интервјуто на Меган и Хари: Ова е предавство

Read more

Сто факти за вселената во кои нема да ви се верува

Read more

CAT техника - сигурен пат до женски оргазам

Read more

Илон Маск остана без 27 милијарди долари минатата недела

Read more

Фудбал

Поранешниот фудбалер Франко Акоста најден мртов

Read more

Нов формат на ЛШ од 2024: Нема веќе астрономски трансфери?

Read more

Сите голови од 22. коло во 1.МФЛ

Read more

Чави стана првак на Катар со Ал Сад

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Тренингот на младите руски хокеари ја шокира Русија

Читај повеќе

Поранешниот фудбалер Франко Акоста најден мртов

Читај повеќе

Нов формат на ЛШ од 2024: Нема веќе астрономски трансфери?

Читај повеќе
  • play_arrow

Денот кога Коби Брајант им докажа на сите дека не се плаши од никого и од ништо

Читај повеќе
  • play_arrow

Сите голови од 22. коло во 1.МФЛ

Читај повеќе
  • play_arrow

Чави стана првак на Катар со Ал Сад

Читај повеќе

Англиските медиуми се прават наглуви за рекордот на Ѓоковиќ

Читај повеќе

Колку е веројатно Џерард да го замени Клоп?

Читај повеќе

Кејн и Сон срушија премиерлигашки рекорд за асистенции

Читај повеќе