Вечерва е финалето на Евровизија: Како ќе изгледа и кој може да победи?

Големото финале на 65-тото издание на Евровизија започнува вечерва во 21 часот во Ротердам, а за титулата ќе се борат вкупно 26 земји.

Натпреварувањето ќе трае 3 и пол часа, а водечкиот тим го сочинуваат: Шантал Јанзен, Едсилија Ромбли, Јан Смит и Ники де Јахер. Редоследот на изведбите е утврден, натпреварот ќе го отвори Кипар, а ќе го затвори Сан Марино.

Како ќе изгледа финалето на Евровизија?

На големото финале му претходеа две полуфинални вечери, но вечерашната програма ќе изгледа нешто поразлично. Вечерта ќе биде отворена со настап на Данкан, поранешен победник на Евровизија, кој ќе ја изведе својата песна во придружба на пијано, додека зад него ќе биде прикажан краток филм на кој се гледаат луѓе од различни земји како слават и пеат.

Сцената потоа накратко ќе ја преземе диџејот Петер Габриел, по што сите 26 изведувачи (еден по еден) ќе излезат и ќе ја поздрават публиката. Веднаш потоа, водителите ќе се вратат на сцената, со што официјално ќе биде се отворено овогодинешното финале на Евровизија.

Кипар ќе настапи прв, а потоа до осмата песна, која ќе ја изведе групата „Hurricane“ од Србија, гледачите ќе можат без прекин да го следат натпреварувањето. Откако претставниците на Србија ќе го завршат својот настап, започнуваат рекламите. Шоуто потоа продолжува до 16-тата песна, следуваат реклами, по што преостанатите неколку изведувачи го затвораат натпреварувачкиот дел од програмата. Потоа започнува гласањето и се објавува победникот.

Кој има најголеми шанси за победа?

Иако беше блиску до израмнување со Италија, Франција сепак би можела да остане на второто место. Голем победник вечерва, според обложувалниците, треба да биде Италија. Малта, која до првата проба ја држеше првата позиција, моментално е на третото место и се смета дека таму и ќе остане.

Србија, која е веројатно најголемиот фаворит во регионот на овогодинешниот избор за песна на Евровизија, од последниот настап во полуфиналето се пресели од 21. на 17. место на табелата, што е голем успех за групата „Hurricane“.

Големото финале ќе може да се следи и на официјалниот канал на YouTube на Евровизија, а во Македонија секако пренос ќе има на МРТ1.

Тагови
реклама

Во Кина откриен нов вид џиновски носорог, поголем од жирафа

Read more

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Read more

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Read more

Музика

Џеси Џеј објави нова песна по четири години

Read more

Публиката се враќа на овогодинешните MTV Music Video Awards

Read more

Били Ајлиш ги шокираше фановите со новиот спот

Read more

Рики Мартин за неговата сексуалност: Со години бев збунет

Read more
 

Сцена

Пристигнува спин-оф за популарната серија „American Horror Story“

Читај повеќе
  • play_arrow

Искрен трејлер за „Cruella“

Читај повеќе

Проекција на дигитално реставрираната копија на „Фросина“ во Кинотека

Читај повеќе

Сандра Булок и Бред Пит ќе глумат во филмот „Bullet Train“

Читај повеќе
  • play_arrow

„A Quiet Place 2“ стана филм со најголема заработка во текот на пандемијата

Читај повеќе

Ris Flower, “All I Wanna Know” прв сингл од новиот проект “Live Power Session”

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе

Почина Нед Бити, најангажираниот актер во Холивуд

Читај повеќе
  • play_arrow

Џеси Џеј објави нова песна по четири години

Читај повеќе