Вечерва ќе светне новогодишната елка на плоштад „Македонија“

Новогодишната елка веќе е поставена на плоштадот „Македонија“, а вечерва во 19 часот ќе светне, како предвесник на новогодишното празнување во Скопје.

Вака изгледаше осветлувањето во 2017 година; Фото: Град Скопје

Поради пандемијата од коронавирусот, оваа година светнувањето на новогодишната елка во центарот на градот ќе биде симболично. Градот Скопје апелира до граѓаните кои ќе бидат затекнати на плоштадот, да ги почитуваат препорачаните мерки за заштита, да носат маски и да го одржуваат пропишаното растојание.

На плоштадот „Македонија“ вечер ќе присуствува и градоначалникот Петре Шилегов.

Елката која вечерва ќе светне; фото: Град Скопје
реклама

Lidl доаѓа во Северна Македонија

Read more

Првпат на реклама: Вака изгледаат градите на жените кои дојат

Read more

Во Помпеја откопана античка римска кочија

Read more

Илон Маск, тргни се да помине дечково

Read more

Култура

Почна традиционалната манифестација „Среќна Баба Марта 2021“

Read more

Девет романи во конкуренција за наградата „Роман на годината“

Read more

Протестен марш на иницијативата „Култура или Фис-култура?“

Read more

Реакција на Билјана Црвенковска: Кутрото сираче – книжевноста за деца

Read more
 

Вести

ОЈО побара притвор за тројца учесници во протестите за пресудата во „Монструм“

Читај повеќе

ДЗС: Досега евидентирани 11.149 лица преку апликацијата за самопопишување

Читај повеќе

Заев: Истрагата за обидот за бегство на Мијалков мора да се спроведе до крај

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: 726 новозаразени и 7 починати

Читај повеќе

Приведен тетовец за издржување казна затвор

Читај повеќе

Дигитализација на јавните обвинителства и воведување е-инспектор, дел од мерките против корупцијата

Читај повеќе

Минатата година БДП со стапка од минус 4,5 отсто

Читај повеќе

Лавров: Ќе им одговориме на САД ако воведат санкции кон Русија

Читај повеќе

Компаниите може да аплицираат за февруарска помош за плати цел март

Читај повеќе