УЕФА ЕУРО 2020

Вечерва почнува Европското фудбалско првенство

Со натпреварот Турција - Италија, вечерва од 21 часот стартува Европското фудбалско првенство.

Натпреварот ќе се игра на „Олимпико“ во Рим и е од првото коло во А групата во која се наоѓаат и селекциите на Швајцарија и на Велс.

На ЕУРО 2020 ќе настапи и македонската фудбалска репрезентација.

„Црвено-жолтите“ дебито на континенталните првенства ќе го имаат в недела од 18 часот против Австрија во Букурешт како дел од Ц групата каде се сместени и репрезентациите на Холандија и на Украина.

Б групата ја сочинуваат: Русија, Белгија, Данска и Финска.

Учесници во Е групата се: Чешка, Хрватска, Шкотска и Англија.

Составот на Е групата е: Шведска, Полска, Шпанија и Словачка.

Најтешка, т.н. група на „смртта“ е Ф групата: Германија, Франција, Португалија и Унгарија.

ЕУРО 2020 ќе се игра во 11 градови: Рим, Букурешт, Баку, Копенхаген, Санкт Петербург, Лондон, Амстердам, Глазгов, Севиља, Будимпешта и Минхен.

Од 24 репрезентации, во следната фаза ќе се пласираат двете првопласирани од секоја од шесте групи, како и четири третопласирани кои ќе имаат најдобар биланс.

Европското првенство ќе трае до 11 јули.

Тагови
реклама

Срам за репрезентацијата: Зошто Арнаутовиќ брутално ги пцуеше македонските фудбалери?

Read more

Пандев: Не издржавме, но таков е фудбалот. Против Украина одиме на сè или ништо

Read more

Дали Македонија ќе го зацементира негативниот рекорд на Украина?

Read more

Како се станува државен првак во бокс со само три месеци тренинг?

Read more

Фудбал

Трајковски: Натпреварот со Украина е клучен за нас

Read more

Срам за репрезентацијата: Зошто Арнаутовиќ брутално ги пцуеше македонските фудбалери?

Read more

Дали Македонија ќе го зацементира негативниот рекорд на Украина?

Read more

Ериксен од болница: Не се предавам, сакам да разберам што ми се случи

Read more
 

Спорт

Трајковски: Натпреварот со Украина е клучен за нас

Читај повеќе

Охриѓанец истрча од Попова Шапка до Титов Врв и назад за два часа и 19 минути

Читај повеќе
  • play_arrow

Срам за репрезентацијата: Зошто Арнаутовиќ брутално ги пцуеше македонските фудбалери?

Читај повеќе

Дали Македонија ќе го зацементира негативниот рекорд на Украина?

Читај повеќе

Ериксен од болница: Не се предавам, сакам да разберам што ми се случи

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ исклучен поради груб старт, се извини на заминување

Читај повеќе

Како УЕФА го налути Шмајхел, а Македонецот Пандев влезе во историјата

Читај повеќе

Пандев: Не издржавме, но таков е фудбалот. Против Украина одиме на сè или ништо

Читај повеќе

Пандев со прв гол за Македонија на Европско

Читај повеќе