УЕФА ЛИГА НА ШАМПИОНИ 2023/2024

Вечерва почнува Лигата на шампионите: Сити го брани трофејот, само Елмас ја претставува Македонија

Со вечерашните натпревари започнува овосезонското издание на Лигата на шампионите, 69-то по ред во кое се натпреваруваат 32 елитни европски клубови.

Манчестер Сити ќе го брани освоениот трофеј и, судејќи според обложувалниците, е убедлив фаворит за одбрана на титулата освоена во ланското финале против Интер.

За најголеми конкуренти на „Граѓаните“ се сметаа Реал Мадрид и Баерн, додека останатите тимови имаат многу мали шанси да го подигнат посакуваниот трофеј на 1 јуни на иконскиот „Вембли“. Сепак, мора да се внимава на одличниот Интер, кој и лани никој не го сметаше за конкурент, но стигна на чекор од пехарот.

Македонија во овосезонското издание на Лигата на шампионите ќе ја претставува само еден играч - Елиф Елмас во Наполи. Неговиот тим е во групата Ц заедно со Реал Мадрид, Брага и дебитантот Унион Берлин. Утре вечер од 21 часот Наполи гостува кај португалска Брага на „Мунисипал де Брага“ стадионот, а пренос ќе има на Arena Premium 3.

Од клубовите од регионот ќе играат Црвена звезда и Галатасарај. Белграѓаните веќе во првото коло ќе гостуваат во Манчестер кај бранителот Сити.

Во секоја рунда еден сет од четири групи ќе ги игра своите натпревари во вторник, додека другиот сет ќе се игра во среда, при што двата сета групи наизменично ќе се менуваат помеѓу секое коло, како и во претходните сезони. По два натпревара секој ден ќе се играат во терминот од 18:45 часот, додека останатите од 21.

За денеска и утре е закажано првото коло од групната фаза, а последното коло се игра на 12 и 13 декември. Нокаут фазата започнува на 13 февруари следната година, а финалето е закажано за 1 јуни на „Вембли“ во Лондон.

Правата за преноси за територијата на Македонија ги има Arena, но договорот со МРТ важи и оваа сезона, па така еден натпревар во среда ќе оди на македонскиот национален сервис со коментар на македонски јазик.

Распоред за 1. коло:

Вторник:

Милан - Њукасл (18:45 - Arena Premium 3)

Јанг Бојс - Лајпциг (18:45 - Arena Premium 2)

Барселона - Антверп (21:00 - Arena 2)

Фејнорд - Селтик (21:00 - Arena 3)

Лацио - Атлетико (21:00 - Arena Premium 3)

Манчестер Сити - Црвена звезда (21:00 - Arena Premium 1)

ПСЖ - Борусија Дортмунд (21:00 - Arena Premium 2)

Шахтар - Порто (21:00 - Arena 4)

Среда:

Галатасарај - Копенхаген (18:45 - Arena Premium 2)

Реал Мадрид - Унион Берлин (18:45 - Arena Premium 1)

Арсенал - ПСВ (21:00 - Arena Premium 2)

Баерн - Манчестер Јунајтед (21:00 - МРТ1)

Бенфика - Салцбург (21:00 - Arena 4)

Брага - Наполи (21:00 - Arena Premium 3)

Реал Сосиедад - Интер (21:00 - Arena 3)

Севиља - Ланс (21:00 - Arena 2)

реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more

Фудбал

Откриено колку Салах заработува неделно од сите договори

Read more

Ви реков да не се грижите - Мурињо среќен по победата над Фрозиноне

Read more

Во вторник почнува продажбата на влезниците за ЕУРО 2024 - најевтините се 30 евра

Read more

Несекојдневна ситуација во Серија А: Главниот судија го фати грч

Read more
 

Спорт

Откриено колку Салах заработува неделно од сите договори

Читај повеќе
  • play_arrow

Ви реков да не се грижите - Мурињо среќен по победата над Фрозиноне

Читај повеќе

Во вторник почнува продажбата на влезниците за ЕУРО 2024 - најевтините се 30 евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Несекојдневна ситуација во Серија А: Главниот судија го фати грч

Читај повеќе

ВАР судиите кои го оштетија Ливерпул добија само два дена казна

Читај повеќе

Кениецот Киплагат победи на Скопскиот маратон, Дарио Ивановски го освои 3. место

Читај повеќе
  • play_arrow

Премиер лигата призна: На Ливерпул му е поништен чист гол - објаснувањето е лудо

Читај повеќе

Над 11 илјади натпреварувачи од 53 држави денеска го трчаат скопскиот маратон

Читај повеќе
  • play_arrow

Канело го претепа противникот и ја одбрани титулата

Читај повеќе