Вечерва прво издание на „Скопски Градски Фестивал“

Вечерва од 19 часот на плоштадот „Мајка Тереза“ пред платото на Македонската опера и балет ќе се одржи првото издание на „Скопски Градски Фестивал“.

Фестивалот е во организација на Баги Комуникации, а се реализира со поддршка од Град Скопје.

Програмата на фестивалот е концепирана по урнек на градските музички фестивали во Европа и светот. Тој е еднодневен фестивал, концепиран како градски музички фестивал, со програма од различни музички жанрови и учество на македонски уметници.

На првото издание посетителите ќе можат да ја погледаат музичката комедија „Телефонот“ во режија на австриската режисерка и кореограф Уши Хорнер а ќе учествуваат двајца оперски пеачи и двајца музичари.

Еден од најпознатите етно музички состави кај нас, „Баклава“, токму на првото издание ќе го прослават јубилејот 15 години музичка кариера.

Биба Додева, пак, ќе има концертна промоција на својот најнов музички проект, албумот „Незаборавни”.

Дека Фестивалот ќе понуди содржина за сите доказ е и настапот на македонскиот пијанист Бобан Мирковски, како солист кој ќе ги изведе композициите „Рапсодија во сино„ од Џорџ Гершвнин и „Атараксија“ од Љупчо Мирковски, а ќе настапи под диригентска палка на Љупчо Мирковски во придружба на „Биг Бенд“.

И покрај тоа што Фестивалот ќе се одржува на отворено, заради следење и почитување на протоколите за одржување на настани на отворено, пуштени се ограничен број на вленици по цена од 200 денари кои може да се купат онлајн како и на сите продажни места на Купи карти за сѐ.

„Заради зачувување на здравјето на учесниците и посетителите, апелираме на почитување на мерките за заштита. Носете маска, држете дистанца и уживајте во првото издание на Скопскиот Летен Фестивал“, порачува организаторот.

реклама

Зошто коронавирусот е толку опасен за човечкиот организам?

Read more

Осум знаци кои укажуваат на недостаток на витамин Д во организмот

Read more

Германија затвора сè, освен градинките и училиштата

Read more

Храна која е богата со витамин Д

Read more

Култура

Промовирана монографијата „30 години Театар за деца и младинци – Сон што трае“

Read more

Врачени наградите на ЕУ за истражувачко новинарство за 2019 година

Read more

Лидија Димковска: За градење мостови меѓу народите кои живеат на исто тло и во исто време, никогаш не е и не смее да биде доцна

Read more

Крушево: Почит, сеќавање и ново спомен обележје за Тоше Проески

Read more

Вести

Шахпаска: Се следи состојбата во градинките, засега e под контрола

Читај повеќе

Позитивен наставник на коронавирусот изолира колега и 22 ученика во Кавадарци

Читај повеќе
  • play_arrow

Продолжуваат протестите поради рестриктивните мерки во Берлин, протест и во Прага

Читај повеќе

Позитивните ги кријат своите контакти, велат од ЦЈЗ Куманово

Читај повеќе

Советот за безбедност утре ќе расправа за состојбата со COVID-19

Читај повеќе

Два нови македонски брендови кои целат кон светскиот пазар

Читај повеќе

Се уриваат рекорди со бројот на заразени од COVID-19

Читај повеќе

Загадувањето во Скопје над дозволеното, вечерните и ноќните часови најкритични

Читај повеќе

Владата ќе издвои 54 милиони денари за здравствените работници ангажирани околу COVID-19

Читај повеќе