Вечерва се означува почеток на фудбалските возбудувања во Германија, Англија и Франција

Филип Здравески
/ 05.08.2022 / 11:33

Со по еден натпревар на програмата вечерва од сите три првенства ќе се означи почетокот на новата 2022/2023 сезона во три од петте најдобри европски фудбалски лиги.

Германската Бундеслига, англиската Премиер лига и фрнацуската Лиг 1 денеска, утре и в недела ќе го одиграат воведното коло од новата сезона.

Бундеслига

Петок, 20:30
Ајнтрахт - Баерн (SK1)

Со дуелот на победникот на Лига Европа и актуелниот шампион на Бундеслигата ќе почне новата сезона во германската елита. Македонските љубители на германскиот фудбал овој дуел ќе можат да го следат на SK1.

Сабота, 15:30
Аугсбург - Фрајбург (SK7)
Борусија (М) - Хофенхајм
Бохум - Мајнц
(SK8)
Унион - Херта (SK1)
Волфсбург - Вердер (SK6)

Сабота, 18:30
Борусија (Д) - Баер Леверкузен (SK1)

Апсолутен фаворит и оваа сезона е минхенски Баерн, а интересна се очекува да биде борбата за местата кои водат во Лигата на шампионите за кои би требало да конкурираат Борусија (Д), Баер Леверкузен, Ајнтрахт и Лајпциг.

Недела, 15:30
Штутгарт - Лајпциг (SK1)

Недела, 17:30
Келн - Шалке 04 (SK1)

Премиер лига

Петок, 21:00
Кристал Палас - Арсенал (Arena Premium 1)

Новата сезона на Островот ќе ја отвори засилениот Арсенал со гостување кај локалниот лондонски ривал Кристал Палас. Овој дуел македонските премиерлигашки фанатици ќе можат да го проследат на Arena Premium 1.

Сабота, 13:30
Фулам - Ливерпул (Arena Premium 1)

Сабота, 16:00
Борнмут - Астон Вила (Arena 2)
Лидс - Вулверхемптон (Arena 1)
Њукасл - Нотингем Форест (Arena Premium 2)
Тотенхем - Саутемптон (Arena Premium 3)

Сабота, 18:30
Евертон - Челси (Arena Premium 1)

Бранителот на тронот Манчестер Сити според сите обложувалници е најсеризен кандидат за одбрана на титулата. Но, во потесниот список се и Ливерпул, Тотенхем и Челси, а се очекува добра борба од Арсенал, додека Манчестер Јунајтед останува мистерија.

Недела, 15:00
Лестер - Брентфорд (Arena Premium 2)
Манчестер Јунајтед - Брајтон (Arena Premium 1)

Недела, 17:30
Вест Хем - Манчестер Сити (Arena Premium 1)

Лиг 1

Петок, 21:00
Лион - Ажаксио (Arena Premium 2)

Последната по квалитет од најдобрите 5 европски лиги исто така го означува својот старт вечерва и тоа со дуелот на квалитетниот Лион против повратникот во елитата, тимот на Ажаксио, или како што локалното население го нарекува - Ајачо. Овој дуел вечерва ќе оди директно на Arena Premium 2.

Сабота, 17:00
Стразбур - Монако (Arena 6)

Сабота, 21:00
Клермон - Пари Сен-Жермен (Arena Premium 1)

Апсолутен фаворит во оваа лига е ѕвездениот тим на ПСЖ. Сѐ друго ќе биде огромна сензација и дебакл за „Светците“. Како и во Бундеслигата, во Франција борбата воглавно ќе се води за местата кои водат во Лигата на шампионите, каде се очекува најжестока борба помеѓу Марсеј, Лион и Монако, но не треба да се заборават ниту незгодните Ница и Лил.

Недела, 13:00
Тулуз - Ница (Arena Premium 2)

Недела, 15:00
Анжер - Нант (Arena 4)
Ланс - Брест (Arena 5)
Лил - Оксер (Arena Premium 3)
Монпелје - Троа (Arena 3)

Недела, 17:05
Рен - Лорјан (Arena Premium 2)

Недела, 20:45
Марсеј - Рамс (Arena Premium 1)

Што се однесува до другите две од топ 5 европските лиги, италијанската Серија А и шпанската Примера, тие почнуваат наредниот викенд.

реклама

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Read more

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Зошто Кинезите престанаа да ги исплаќаат кредитите за стан?

Read more

Руската новинарка уапсена во Косово: Полицијата ме испрашуваше за шпионажа

Read more

Фудбал

Албумот на Panini за Мундијалот во Катар излегува на 24 август

Read more

Манчини ги прогласи фаворитите за освојување на Серија А

Read more

Катар бара од ФИФА Мундијалот да почне ден порано

Read more

Дресовите на премиерлигашите: Лестер најлош, Вест Хем најубав

Read more
 

Спорт

Јужна Кореја победник на ракометниот Мундијал во Скопје

Читај повеќе

Швјонтек: Ќе играм послободно, бидејќи веќе не морам ништо да докажувам

Читај повеќе

Албумот на Panini за Мундијалот во Катар излегува на 24 август

Читај повеќе

Манчини ги прогласи фаворитите за освојување на Серија А

Читај повеќе

Катар бара од ФИФА Мундијалот да почне ден порано

Читај повеќе
  • filter

Дресовите на премиерлигашите: Лестер најлош, Вест Хем најубав

Читај повеќе

Левандовски: Се чувствувам како дете со нова играчка

Читај повеќе

Почина Кирил Дојчиновски, легенда на македонскиот фудбал

Читај повеќе

Јувентус три недели без првиот голман Шченсни

Читај повеќе