УЕФА ЛИГА НА ШАМПИОНИ 2023/2024

Вечерва стартува нокаут фазата во Лигата на шампиони

Копенхаген од 21 часот го пречекува Манчестер Сити и јасно е дека актуелниот шампион е апсолутен фаворит за пласман понатаму, а тоа прашање избраниците на Гвардиола ќе се обидат да го решат веќе вечерва.

Копенхаген направи чудо минувајќи ја групната фаза, а сигурно е дека против Граѓаните ќе се обиде да се покаже пак.

Веројатни состави:

Копенхаген: Грабара; Анкерсен, Мекена, Дикс, Јелерт; Метсон, Фалк, Диого Гонкалвес; Ељунуси, Клаесон, Ачури.

Манчестер Сити: Едерсон; Вокер, Стоунс, Рубен Диас, Аке; Родри; Бернардо Силва, Де Брујн, Фоден; Алварез, Халанд.

Во исто време Лајпциг ќе го пречека Реал Мадрид. Заедно со Сити, Реал е главен кандидат за освојување на титулата, а се очекува без проблем да го исфрли Лајпциг.

Единствен проблем вечерва за Реал е повредата на скочниот зглоб на веројатно најдобриот играч во светот во моментов, Џуд Белингем.

Веројатни состави:

Лајпциг: Гулачи; Хенрикс, Орбан, Клостерман, Раум; Сејвалд, Шлагер; Олмо, Симонс; Отвори, Шешко.

Реал Мадрид: Лунин; Карвахал, Начо, Чоамени, Менди; Валверде, Крос, Камавинга, Брахим Дијаз; Винисиус, Родриго.

Двата натпревари се на програмата од 21 часот.

Двојки од осминафиналето во Лигата на шампионите:

Копенхаген - Манчестер Сити (вторник, 21 часот)

Лајпциг - Реал Мадрид (вторник, 21 часот)

Лацио - Баерн (среда, 21 часот)

ПСЖ - Реал Сосиедад (среда, 21 часот)

Интер - Атлетико Мадрид (20 февруари, 21 часот)

ПСВ - Борусија Дортмунд (20 февруари, 21 часот)

Наполи - Барселона (21 февруари 21 часот)

Порто - Арсенал (21 февруари 21 часот)

Тагови
реклама

Лесен трик што ќе ги држи глувците надвор од подрумот, поткровјето или кујната

Read more

Како се чисти загорено дно на пегла со таблета парацетамол?

Read more

Неделен хороскоп од 26 февруари до 3 март: Голема трансформација за еден знак

Read more

Починат маж пронајден на улица во Скопје

Read more

Фудбал

Преиначена најголемата казна во историјата на Премиер лигата

Read more

Борнмут го праќа во историја препознатливото лого со долга коса

Read more

Никој не може да го запре Интер - дали трката по Скудетото е завршена?

Read more

7 најдобри дебитантски сезони во историјата на фудбалот

Read more
 

Спорт

Полска падна, кошаркарите се вратија во игра за пласман на ЕвроБаскетот

Читај повеќе
  • play_arrow

Преиначена најголемата казна во историјата на Премиер лигата

Читај повеќе

Борнмут го праќа во историја препознатливото лого со долга коса

Читај повеќе

Никој не може да го запре Интер - дали трката по Скудетото е завршена?

Читај повеќе
  • play_arrow

7 најдобри дебитантски сезони во историјата на фудбалот

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ со нов фантастичен подвиг во НБА

Читај повеќе
  • play_arrow

Ван Дајк во 118-та му го донесе Лига куп пехарот на Ливерпул против Челси

Читај повеќе

Вардар излезе од опасната зона, нов пораз на Работнички, кикс на Шкендија

Читај повеќе

Осудениот Дани Алвес за три месеци може да биде слободен човек

Читај повеќе