Величествен од секој агол: BMW M8 Gran Coupe

По купето и кабриолетот, сега на сцена стапува и M8 Gran Coup, односно големото купе со четири врати. Со овој величествен модел BMW цели да му конкурира на „комшискиот“ Mercedes-AMG GT63 4-Door.

Под хаубата на овој елегантен ѕвер се наоѓа 4,4-литарски твин-турбо V8 мотор што доаѓа во две изданија. Послабото располага со 600 коњски сили, додека помоќното – верзијата Competition -  е побогато за 25 кс.

Иако Gran Coupe е значително подолг од купето, со вкупно 200 мм поголемо меѓуосовинско растојание, тоа немаше преголемо влијание на одличните перформанси што ги нуди овој автомобил.

Послабата варијанта може да забрза од 0 до 100 км/ч за 3,3 секунди, додека на изданието Competition за истиот спринт му се потребни 3,2 секунди.

Максималната брзина е стандардно ограничена на 250 км/ч, освен ако не го земете пакетот M Drivers Package, што ја поместува оваа граница на максимални 305 км/ч.

BMW M8 Gran Coupe ќе биде достапен на пазарот следната пролет.

реклама

Американски и грчки воени авиони утре со прелет над Скопје ќе го поздрават членството на РСМ во НАТО

Read more

Во Скопје 24 новозаразени, најмногу од Сарај и од Бутел

Read more

Грција се надева на „глампинг“ – тренд што ќе го спаси туризмот

Read more

Жолта, сина или зелена: Која боја е совршена за спална, а која за дневна соба?

Read more

Авто-мото

Гаража од соништата

Read more

Suzuki Jimny VS Dacia Duster: Кој е побрз на опасен терен?

Read more
Ајде да се тркаме: McLaren Speedtail против борбен авион

Ајде да се тркаме: McLaren Speedtail против борбен авион

Read more
Какво е возењето при брзина од 1.011 км/ч?

Какво е возењето при брзина од 1.011 км/ч?

Read more

Видео

  • play_arrow

УФЦ рекорди: Најбрзите победи во историјата

Читај повеќе
  • play_arrow

Раперот Свормз удри во автобус и го уништи неговото Ferrari

Читај повеќе
  • play_arrow

Работа од дома, фејл компилација

Читај повеќе
  • play_arrow

Италијанското знаме го разубави миланското небо

Читај повеќе
  • play_arrow

Запален автобус низ улиците на Санкт-Петербург

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да направите Facebook страница за вашиот бизнис?

Читај повеќе
  • play_arrow

Запознајте го Мјаунуел Нојер – најдобриот мачорски голман во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Забрзано се топат глечерите на Антарктик и на Гренланд

Читај повеќе
  • play_arrow

Како функционираат тестовите за дијагноза на вируси?

Читај повеќе