Велигденски јајца фарбани со вино и боја

Доаѓа еден од најубавите празници, спој на семејството, уживање во друштво, велигденски трпези и секоја година најубави велигденски јајца. Обидете се да направите велигденски јајца фарбани со вино и боја.

Потребно е:

Јајца

Вино

Шеќер

Боја

Наредете ги јајцата во тенџере. Прелијте ги целосно со бело вино и додадете 1-2 кесички боја. Ставете го тенџерето на средна температура на оган, додадете 2-3 лажици шеќер и варете ги јајцата 20 минути откако ќе зовријат. Потоа тргнете го тенџерето од оган и оставете ги преку ноќ да стојат во виното. Утрото извадете ги јајцата и оставете ги целосно да се изладат.

 

реклама

Ги забележавте ли синоќа светлечките објекти на небото?

Read more

Eврокомесарот ја протна идејата да се поттурнат преговорите со Албанија

Read more

Четири хороскопски знаци на кои мај им носи среќа во љубовта

Read more

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Рецепти

Цезар салата со Марио од „Преспав“

Read more

Најдобриот рецепт за домашни переци со сирење

Read more

Идеја за десерт: Мафини со јагоди

Read more

Десерт на денот: Колач со бело чоколадо и кокос

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Цезар салата со Марио од „Преспав“

Читај повеќе
  • play_arrow

Најсмешните новинарски гафови за април

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

Четири хороскопски знаци на кои мај им носи среќа во љубовта

Читај повеќе

Зошто не смеете пречесто ја јадете јагоди?

Читај повеќе

Истражување: Луѓето од овие професии најчесто имаат секс

Читај повеќе

Мачнина, главоболка, температура: Зошто различно реагираме на вакцините?

Читај повеќе

Зелениот чај е најдобар и најздрав, велат нутриционистите

Читај повеќе

Најдобриот рецепт за домашни переци со сирење

Читај повеќе