Велигденски путер колачиња

Идеја за десерт за велигденската трпеза.

Потребни состојки:

1 јајце

200 г шеќер

200 г путер/маргарин

500 г брашно

Начин на подготовка:

Измешајте ги сите состојки и замесете тесто. Тестото треба да не е многу меко. Препорака е да користите поубав путер или маргарин за поубави и помазни колачиња. Исукајте кора околу пола цм и направете форми по избор. Печете ги околу 8-10 минути во загреана рерна на 200 степени.

За декорацијата употребете една белка и 200 г шеќер во прав, поделено на неколку делови па обоено со прехрамбени бои. Декорирајте ги и оставете ги да се исушат.
 

реклама

Интересот за вакцинација се зголемува, вчера вакцинирани 14.976 граѓани

Read more

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Ескалираа судирите меѓу Израел и Хамас, најмалку 40 мртви

Read more

Кладилничарски идиот на денот

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Макарони со пилешко во крем сос

Read more

Рецепт на денот: Пилешко со тиквички и ѓумбир

Read more

Предлог за ручек: Крокети од компири со шунка и кашкавал

Read more

Здраво и вкусно: Смути со јагоди и авокадо

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Пловечки тенк – најновото чудо што доаѓа од Индонезија

Читај повеќе

Колку шуми природно се обновиле во изминативе 20 години?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Путин со 7 гола ја реши Ноќната Хокеј Лига

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе се случи ако не користите сапун 1 месец?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да испеглате кошула за само 90 секунди?

Читај повеќе

Јасни знаци дека ви недостига витамин Б

Читај повеќе

Пет корисни совети како да ја вратите страста во врската

Читај повеќе

Рецепт на денот: Макарони со пилешко во крем сос

Читај повеќе

Кладилничарски идиот на денот

Читај повеќе