Велика Британија ги забрзува подготовките за Брегзит без договор

Лондон, 29 јули 2019 (МИА) – Велика Британија ги забрзува подготовките за Брегзит без договор. Државата ќе биде подготвена за напуштање на Европската Унија со или без договор на 31октомври, изјави новиот министер за надворешни работи Доминик Раб.

Тој додаде дека „недемократскиот“ посебен механизам за Ирска треба да биде избришан од договорот.

– Сакаме добар договор со партнерите и пријателите од ЕУ, но тој треба да вклучува отфрлање на недемократскиот заштитен механизам, изјави тој за BBC.

Министри коментира вчера дека владата претпоставува дека ЕУ нема да се согласи да го промени договорот за Брегзит одобрен со поранешниот премиер Тереза Меј. Тие додадоа дека кабинетот ги интензивира подготовките за Брегзит без договор. 

реклама

Што се случува кога по втор пат ќе се заразиме со коронавирусот?

Read more

Расте тензијата на Кавказ: Загинати и ранети ерменски и азербејџански војници

Read more

Кој е пасивен, а кој не може без секс: Хороскопските знаци во кревет

Read more

Тешки последици кои пациентите со COVID-19 ги чувствуваат месеци по оздравувањето

Read more

Свет

Од коронавирусот во светот починаа 3.000 здравствени работници

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Коронавирус кај 57 морнари во Аргентина, не знаат како се заразиле

Read more

Расте тензијата на Кавказ: Загинати и ранети ерменски и азербејџански војници

Read more

Вести

Правото на глас го оствариле 7.861 болни и немоќни, 234 лица во домови и 1.235 затвореници

Читај повеќе

Од коронавирусот во светот починаа 3.000 здравствени работници

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Зибери: Не сум позитивен на COVID-19, утре ќе гласам во 10 часот

Читај повеќе

ССМ: 15 јули неработен ден за сите работници, ако се работи да се пријави во ДИТ и да се исплати надомест

Читај повеќе

Аја Софија останува отворена за посетители кога ќе нема молитви

Читај повеќе

135 новозаразени, 4 починати и 142 оздравени

Читај повеќе

ЦИВИЛ: Кршење на изборниот молк и други изборни нерегуларности

Читај повеќе

Кокино добива нови патоказни и информативни табли

Читај повеќе