Велика Британија: Мачка позитивна на коронавирус, откриено како се заразила

Кај една домашна мачка во Англија е потврдена зараза со коронавирус. Управителката на ветеринарната служба, Кристин Мидлмис, изјави дека станува збор за редок случај во кој мачка е заразена со коронавирус во Велика Британија.

Според Independent, мачката била заразена од нејзините сопственици, кои биле позитивни на COVID-19. Во меѓувреме сите оздравеле, дури и мачката и вирусот не е пренесен понатаму ниту на луѓе, ниту на животни, соопшти британската влада.

Британскиот институт за јавно здравје препорачува граѓаните редовно да ги мијат рацете пред и по контакт со животни.

Во сите случаи на заразени животни досега симптомите биле благи, а домашните миленици оздравеле за неколку дена.

Научниците веруваат дека луѓето можат да заразат животни со вирусот, но не и обратно, бидејќи нема докази за пренесување на вирусот од животни на луѓето.

Тагови
реклама

Што треба да правите по секое вежбање за да стопите двојно повеќе масни наслаги?

Read more

Бил Гејтс: Пандемијата за богатиот свет ќе заврши до 2021, за другите подоцна

Read more

УФЦ нокаут како на Зангиеф од Street Fighter

Read more

Конор Мекгрегор ја запроси Ди по 12 години врска

Read more

Чек дис аут

Петгодишно момче пливаше со најголемата ајкула во светот

Read more

Автомобил од буквално 1 коњска сила

Read more

Пред и потоа: Прекрасни трансформации само со промена на фризурата

Read more

Минал 15 километри закачен на шофершајбна од камион

Read more

Магазин

Зошто некои луѓе минуваат со полесни симптоми, а други се борат за живот?

Читај повеќе

Пет најчести лаги кои жените ги кажуваат за сексот

Читај повеќе
  • play_arrow

Бил Гејтс: Пандемијата за богатиот свет ќе заврши до 2021, за другите подоцна

Читај повеќе
  • play_arrow

Здраво и вкусно: Осум рецепти за врап со туна и пилешко

Читај повеќе
  • filter

Највисокиот монтажен облакодер во светот се гради во Сингапур

Читај повеќе
  • play_arrow

Што треба да правите по секое вежбање за да стопите двојно повеќе масни наслаги?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што се случува во телото кога јадете брза храна?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобри вежби за стомачни мускули, научно докажано

Читај повеќе

Психопатите и нарцисоидните луѓе почесто не ги почитуваат мерките за заштита од COVID-19

Читај повеќе