Велика Британија: Мачка позитивна на коронавирус, откриено како се заразила

Кај една домашна мачка во Англија е потврдена зараза со коронавирус. Управителката на ветеринарната служба, Кристин Мидлмис, изјави дека станува збор за редок случај во кој мачка е заразена со коронавирус во Велика Британија.

Според Independent, мачката била заразена од нејзините сопственици, кои биле позитивни на COVID-19. Во меѓувреме сите оздравеле, дури и мачката и вирусот не е пренесен понатаму ниту на луѓе, ниту на животни, соопшти британската влада.

Британскиот институт за јавно здравје препорачува граѓаните редовно да ги мијат рацете пред и по контакт со животни.

Во сите случаи на заразени животни досега симптомите биле благи, а домашните миленици оздравеле за неколку дена.

Научниците веруваат дека луѓето можат да заразат животни со вирусот, но не и обратно, бидејќи нема докази за пренесување на вирусот од животни на луѓето.

Тагови
реклама

Кој го вооружува Хамас?

Read more

Што може израелскиот антиракетен систем „Железна купола“?

Read more

Контроверзниот еротски филм „365 Days “ сепак ќе добие уште две продолженија

Read more

Како ќе изгледа фабриката за вакцини во Србија?

Read more

Чек дис аут

Дизајн „боли глава“

Read more

Белоглавиот мршојадец Сунчица се врати на Балканот

Read more

Мислиш дека ги знаеш најпознатите лого дизајни?

Read more

Како да му пристапите на куче на безбеден начин?

Read more
 

Магазин

  • filter

Дизајн „боли глава“

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто е добро да одгледувате растенија во вашиот дом?

Читај повеќе

Белоглавиот мршојадец Сунчица се врати на Балканот

Читај повеќе

Австрија не признава руска и кинеска вакцина за во „зелениот пасош“

Читај повеќе
  • play_arrow

Какви промени да очекувате ако трчате редовно цел месец?

Читај повеќе
  • play_arrow

За меки стапала - домашен спа педикир со две состојки

Читај повеќе
  • play_arrow

Принц Хари: Стисни заби и заврши си ги должностите? Не го сакав тоа

Читај повеќе

Ненаситни за секс: Хороскопски знаци со најсилно либидо

Читај повеќе
  • play_arrow

Лосос на три начини

Читај повеќе