Велика Британија прогласи период на национална жалост за кралицата

Британската Влада денес официјално го прогласи почетокот на периодот на национална жалост за смртта на кралицата Елизабета Втора.

Во документот со упатства за веење знамиња, информации за патување и други деловни и јавни услуги, се наведува дека жалоста ќе трае до крајот на денот на државниот погреб.

Владата соопшти дека нема обврска за откажување или одложување спортски и други настани и затворање на места за забава во тој период, додавајќи дека тоа е дискреционо право на поединечни организации.

Бакингемската палата претходно соопшти дека периодот на жалост на британското кралско семејство за кралицата Елизабета Втора ќе трае од сега до седмиот ден по погребот. Датумот на погребот на кралицата сè уште не е потврден.

„По смртта на Нејзиното Височество Кралицата, желбата на неговото височество кралот е од сега до седум дена по погребот на кралицата да се почитува период на кралска жалост“, се вели во соопштението.

Одделно од националната жалост, кралската жалост треба да ја почитуваат „членовите на кралското семејство, персоналот на кралското домаќинство и претставниците на кралското домаќинство на службени должности, заедно со трупите посветени на церемонијалните должности“.

Знамињата на кралските резиденции од вчера се на половина копје, и ќе останат на половина копје до 08:00 часот наутро на последниот ден од кралската жалост.

реклама

Доаѓа невреме: Пороен дожд и грмежи, силен ветер и град попладнево ќе ја зафатат Македонија

Read more

Кое кафе е поздраво, топлото или ладното?

Read more

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Read more

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Read more

Свет

Драматично предупредување од Европол: Европа е преплавена со дрога, можеме да ја загубиме оваа битка

Read more

Русите нудат парична награда за првиот уништен F-16

Read more

Трамп: Имав многу добар телефонски разговор со Зеленски

Read more

Орбан: Фицо и Трамп ги нападнаа затоа што се противат на војната

Read more
 

Вести

Загина мотоциклист по судир со возило со холандски таблички во Скопје

Читај повеќе

Следната седмица ќе започне исплатата на повратот на ДДВ

Читај повеќе

На журка кај Бабуна уапсени деветмина, полицијата им нашла дрога

Читај повеќе
  • filter

ЛДП прашува дали Скопје има градоначалник и бара да се искоси тревата и да се средат парковите

Читај повеќе

Во ноќен клуб на патот Тетово-Скопје приведени 8 странски државјанки

Читај повеќе

Драматично предупредување од Европол: Европа е преплавена со дрога, можеме да ја загубиме оваа битка

Читај повеќе

Не полевајте бавчи и не полнете базени, апелира скопски Водовод по регистрирана енормна потрошувачка

Читај повеќе

Серија земјотреси на Крит утрово, најсилниот со магнитуда од 5,3 степени

Читај повеќе

Денес до 40 степени, попладне пороен дожд и грмежи во северните и источните делови

Читај повеќе