КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕУРО 2020

Велкоски: Со добар резултат од Австрија и Израел да ја задржиме добрата атмосфера

Напаѓачот и капитен на босанскиот шампион Сарајево е редовен на репрезентативните собири, а последните два квалификациски натпревари ги гледа како генерална проба пред баражот во Лигата на нации.

„Мислам дека овие два натпревара ќе бидат навистина тешки, ни недостасуваат неколку фудбалери, но сепак имаме квалитет да се обидеме да освоиме што повеќе бодови и да останеме на третото место во групата.

Велковски константно е дел од ростерот на Ангеловски, но како резервна варијанта во офанзивата. Последен пат настапи пред една година кога ги одигра последните 8 минути во победата од 4:0 над Гибралтар во Скопје.

Со оглед на отсуствата поради повреди и суспензии на неколку стандардни играчи, можно е Велковски да добие шанса да покаже дека селекторот почесто треба да смета на него.

„Австрија е многу квалитетна репрезентација, играат одлични натпревари, но наше е да се потрудиме да одиграме на високо ниво и силно да се спротивставиме. Ритамот на игра сигурно ќе биде на максимум, но и покрај отсуството на неколкумина фудбалери мислам дека физички сме подготвени за предизвикот“

За разлика од неговиот колега Александар Трајковски, Крсте е нешто порезервиран, односно пореален во очекувањата.

„Со добар резултат од овие два натпревара ќе ја задржиме атмосферата за тоа што веројатно нѐ очекува во март и натпреварот за пласман на Европското првенство“, изјави Крсте Велковски.

реклама

Полната Месечина почнува денес: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Шенон Доерти: Ќе снимам видео за да се збогувам со најблиските

Read more

Времеплов: Каде е, што прави најубавата собирачка на топчиња?

Read more

Експресен одговор за Навални од Кремљ

Read more

Фудбал

Пандев нема да игра викендов, одложен натпреварот со Торино

Read more

Клоп пред мечот со Арсенал: Не можеме да ги игнорираме околностите

Read more

Денеска сите очи вперени кон Женева: Жрепка за Лига на шампиони

Read more

Милер е најтрофејниот Германец во историјата на фудбалот

Read more

Спорт

Пандев нема да игра викендов, одложен натпреварот со Торино

Читај повеќе

Клоп пред мечот со Арсенал: Не можеме да ги игнорираме околностите

Читај повеќе

В недела ќе се трча 16. WizzAir скопски маратон

Читај повеќе

Денеска сите очи вперени кон Женева: Жрепка за Лига на шампиони

Читај повеќе

Милер е најтрофејниот Германец во историјата на фудбалот

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто системот на позајмици на Челси функционира?

Читај повеќе
  • play_arrow

Нокаут за Мајами, Лејкерс доминираа на паркетот

Читај повеќе
  • play_arrow

Баерн по осми пат го освои германскиот Суперкуп

Читај повеќе

Вимблдон ќе се одржи во 2021 година без гледачи

Читај повеќе