Вело проблеми: Што кога улицата е тесна или нема велосипедска патека?

Александра Спасеска
/ 07.09.2020 / 11:31

Бројот на граѓани кои користат велосипед како основно превозно средство постојано расте, што е голем плус за секој модерен град.

Но, со растењето на бројот на вело-ентузијасти, расте и бројот на проблеми со кои се соочуваат, особено од инфраструктурен карактер.

Многу често, немањето инфраструктура или нејзината несоодветна поставеност и одржување ги демотивира луѓето да возат велосипед секој ден до работа или друга дестинација. Не само што знае да биде неудобно, возењето на места што не се назначени како велосипедски патеки може да биде и опасно, колку и да внимаваме.

Групата ентузијасти #НаТочак, чија заедничка цел е подобро велосипедско Скопје, информира, едуцира и апелира и на оваа тема.

Кога улицата е тесна и нема доволно простор за тротоари и велосипедски патеки, па моторизираниот и немоторизираниот сообраќај треба да се меша, тогаш мешањето треба да се направи на безбеден начин, пишуваат тие во објава на социјалните мрежи.

„Коловозот се стеснува, се користат издигнување на местото на пешачките премини, се користат други материјали и бои за да им укажат на возачите дека не се тие тука главни. Можат да се движат, но со големо внимание. Многу маалски улички во Скопје треба да се решат на ваков начин“, предлагат од #НаТочак.

Што значи „смирување на сообраќајот“?

Практично, секоја улица треба да има решение за пешачки и велосипедски сообраќај. Ако нема издвоен простор за пешаци и велосипеди, мора да го смири моторниот сообраќај до 30, 20 или 10 км/ч.

Кога има издвоени комотни тротоари и издвоени велосипедски патеки, само на тие улици смее да се вози до 50 км/ч, апелираат од #НаТочак.

Дали вие возите велосипед во урбана средина?

Кои се Вашите искуства со вакви ситуации?

реклама

Русија го враќа ударот: Ќе носи војска на Куба и во Латинска Америка

Read more

Најпривлечната фудбалерка во светот ја потврди врската со Даглас Луис

Read more

Пукање во Украина: Војник со „калашников“ уби 5 чувари во воена фабрика

Read more

Најочигледниот знак дека ви треба повеќе витамин Д

Read more

Живот

Зошто треба да поставите системи, а не цели?

Зошто треба да поставите системи, а не цели?

Read more

Што треба да прашате на интервју за работа?

Read more

Кое место во спалната соба важи за најголемо жариште на бактерии?

Read more

Не ја фрлајте водата во која готвите храна, корисна е за растенијата

Read more
 

Магазин

Зошто треба да поставите системи, а не цели?

Зошто треба да поставите системи, а не цели?

Читај повеќе

Што треба да прашате на интервју за работа?

Читај повеќе

Девет реченици кои не смеете да ги изговорите кога раскинувате

Читај повеќе

Зошто ригорозните диети не успеваат на долг рок?

Читај повеќе

Топло или ладно кафе – кое е поздраво?

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто треба да почнете да јадете хелда секој ден?

Читај повеќе

Јасни знаци дека ви недостига витамин Б

Читај повеќе

Која е најчестата причина за расправија во врска?

Читај повеќе
  • play_arrow

Фокусирајте се на нозете: 12 минути ефикасни вежби за слабеење

Читај повеќе