Велосипеди пред автомобили? Германците се навикнуваат на новиот сообраќаен знак

Се работи за сообраќаен знак кој покажува забрането претекнување на велосипедисти и мотоциклисти.

Овој сообраќаен знак неодамна беше поставен во Штутгарт, на улица која има и посебна лента за велосипедисти и мотоциклисти одвоени со испрекината линија.

Бидејќи конфигурацијата на коловозот поради недостаток на широчина на некои места не дозволува нормално поминување на автомобили или најмалку 1,5 метри странично растојание (при претекнување) пропишано со закон, на овие места е забрането престигнување. Казната за прекршителите е 70 евра.

Во пракса, овој знак практично сугерира дека на некои делници, најбавниот учесник во сообраќајот - велосипедистот, ќе ја диктира брзината на сите возила.

Несомнено е дека големите промени во автомобилската индустрија, како и зголемениот број на различни лични возила, заедно со подигнувањето на нивото на еколошката свест, влијаат на промените во сообраќајот во многу градови. Се менуваат и улиците каде моторизираните возила полека го губат привилегираниот статус.

Ова е особено видливо во градските центри, каде што се прават напори автомобилите целосно да се отстранат од сообраќајот за да им се отстапи место на пешаците и на поеколошките лични возила.

Германија, како и некои други земји во Западна Европа и Скандинавија, веќе работат на тоа.

Возачите секако не се задоволни, а прашање е дали ова е иднината на сообраќајот?

реклама

Заврши најкрвавата битка во Украина, Азовстал во рацете на Русите

Read more

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

По разделбата со Лиса Бонет, Џејсон Момоа во врска со 10 години помлада колешка

Read more

Авто новости

Најдобрите модели во време на криза: Кои бензинци трошат најмалку?

Read more

Германија на чекор до воведување ограничувања на брзината на автопат

Read more

Ова е најскапиот автомобил на светот

Read more

Renault ја напушти Русија, но: Производството продолжува под култното име Москвич

Read more
 

Автомобили

  • filter

Кинескиот BAIC BJ60 е мешавина од Jeep и Land Cruiser

Читај повеќе
  • play_arrow

Најголемото возило со погон на водород е големо колку станбена зграда

Читај повеќе

Најдобрите модели во време на криза: Кои бензинци трошат најмалку?

Читај повеќе

Германија на чекор до воведување ограничувања на брзината на автопат

Читај повеќе

Ова е најскапиот автомобил на светот

Читај повеќе

Renault ја напушти Русија, но: Производството продолжува под култното име Москвич

Читај повеќе
  • filter

Rolls-Royce го претстави Phantom Series II

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ѕирнете во „тајниот“ магацин за автомобили на Volkswagen кој е затворен за јавноста

Читај повеќе

Рекордно високи цени на половните автомобили: Дизел Golf поскапе за 30%

Читај повеќе