Венеција тестира нов систем за заштита од поплави

Венеција денеска го почна првото општо тестирање на контроверзниот нов систем на браната, чија цел е заштита на градот од големи поплави.

Проектот МОСЕ, вреден 5,5 милијарди евра, е проследен со корупциски скандали, а притоа го надмина лимитот на буџетот и крајниот рок за изведба. Градежните работи почнаа во 2003 година и се очекува да биде завршен во декември 2021 година.

– МОСЕ е извалкан од јасни епизоди на корупција и криминал, но да се фокусираме на целта: сите треба да се надеваме дека системот ќе функционира, изјави италијанскиот премиер Џузепе Конте, кој отпатува во Венеција за да го означи почетокот на тестирањето.

Инженерите изградија брани на три влеза во Венецијанската лагуна што треба да се активираат кога нивото на водата надминува 1,1 метар.

На денешното тестирање, тие брани, составени од 78 подморски мобилни бариери, односно челични порти, треба да бидат подигнати во исто време по првпат. Нивната цел е да спречат плимен бран од Јадранското Море да ја поплави Венецијанската лагуна.

Градоначалникот на Венеција Луиџи Бруњаро напиша на Twitter дека МОСЕ е „огромно достигнување“ и резултат на „италијанската досетливост“, иако реализацијата на проектот доцни.

Заштитата од поплави е клучна за Венеција, особено откако речиси рекорден бран од 187 сантиметри во ноември му нанесе огромна штета на градот заштитен од УНЕСКО.

Оние што го критикуваат МОСЕ се сомневаат во неговата ефикасност, додека други велат дека ќе направи повеќе штета отколку добро за чувствителниот екосистем на лагуната.

Локалниот весник La Nuova Venezia објави дека шест од 78-те мобилни бариери на системот не функционирале добро на делумното тестирање пред неколку дена.

реклама

Зошто авионите не летаат преку Тихиот Океан?

Read more

Зошто зажалив што ја изгледав цела сезона на „Emily in Paris“?

Read more

Зошто Шведска нема „втор бран“ на COVID-19?

Read more

Нови мерки: Угостителите ќе работат до 23 часот, администрацијата од дома, а јавниот превоз со 50% капацитет

Read more

Вести

Маск: Се надевам ќе изградиме град на Марс пред Трета светска војна

Read more

Пресврт: Најблиската црна дупка до Земјата не била црна дупка

Read more

Елон Маск ја откри локацијата на првата база на Марс

Read more

Амбициозен проект на Безос: Поглед во капсулата за патување во вселената

Read more

Гик

Маск: Се надевам ќе изградиме град на Марс пред Трета светска војна

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Поглед во новиот iPhone 12

Читај повеќе
  • play_arrow

Пресврт: Најблиската црна дупка до Земјата не била црна дупка

Читај повеќе

Не ви се допаѓа новиот Facebook? Има начин како да го вратите стариот

Читај повеќе

Ова се најпродаваните конзоли на сите времиња: Која е вашата омилена?

Читај повеќе
  • play_arrow

Елон Маск ја откри локацијата на првата база на Марс

Читај повеќе

Мистериозни хакери донираат украдени пари во хуманитарни цели

Читај повеќе

Седум опасни апликации кои е подобро веднаш да ги избришете

Читај повеќе

Контроверзен експеримент на британските научници за побрз развој на COVID-19 вакцина

Читај повеќе