Венгер ја одбил Србија за селектор

Фудбалскиот сојуз на Србија сакала докажаниот стратег да го види на селекторското столче, но според последните инфорамции кои доаѓаат од нашиот северен сосед Французинот одбил.

Откако си замина од Арсенал во 2018 година, Арсен Венгер е без тренерски ангажман и работи за ФИФА.

„На Кокеза му се допадна идејата на еден од неговите соработници да биде ангажиран странец за селектор, но инсистира на тоа да се доведе големо име што би донело до воодушевување кај јавноста, а нема да се штеди во таа идеја“, вели извор од ФСС за Информер.

По елиминацијата од Шкотска во финалнииот бараж за пласмна на ЕУРО 2020, Србија остана без селектор.

„Венгер е во својата 72 година, одамна помина низ сиот фудбалски врв, а по две години пауза големо е прашањето дали воопшто би бил заинтересиран да се врати како тренер. Тој постојано имаше добри коментари за српските фудбалери и репрезентацијата, знае дека имаме млад и перспективен тим, за кој верува дека има место на идниот Мундијал, но љубезно ја одби понудата да не одведе во Катар“.

реклама

Google блокираше 164 опасни апликации: Веднаш избришете ги од телефонот

Read more

Запознајте го Гонсало Салгадо, телохранителот на Кристијано Роналдо

Read more

Британски специјалци тренираат за напад од вонземјани

Read more

Погледнете како руска олимписка шампионка го одбележа Водици

Read more

Фудбал

Меси суспендиран на два натпревара по првиот црвен картон во Барселона

Read more

Бобан Николов кариерата ја продолжува во Лече

Read more

Леонардо: Големи играчи како Меси секогаш ќе бидат желби на ПСЖ

Read more

Шпанска серија: Агентот на Рамос се натега со Реал за милион евра

Read more
 

Спорт

Меси суспендиран на два натпревара по првиот црвен картон во Барселона

Читај повеќе

Котески нов тренер на Голден Арт КЛ7

Читај повеќе
  • play_arrow

Џон Џонс ги налути обожавателите со видео во кое убива дива свиња

Читај повеќе
  • play_arrow

Луис Хамилтон: Сега сум на планина, тренирам секој ден

Читај повеќе

Прв пат во зима освоен вториот највисок врв во светот

Читај повеќе

Бобан Николов кариерата ја продолжува во Лече

Читај повеќе

Ракометарите го победија Чиле и одат во наредната фаза

Читај повеќе

Леонардо: Големи играчи како Меси секогаш ќе бидат желби на ПСЖ

Читај повеќе

Работнички го откажа настапот на АБА 2 турнирот во Бања Лука

Читај повеќе