УЕФА ЛИГА НА ШАМПИОНИ 2020/21

Верати: Мајсторија од Нејмар или Мбапе и победуваме

Играчот од средниот ред на ПСЖ воочи вечерашниот реванш против Манчестер Сити верува дека неговиот тим може втора сезона по ред да игра во големото финале.

Парискиот гигант вечерва брка негатива од 2:1 поради поразот на домашен терен минатата среда. Но, како што „Граѓаните“ успеаја да слават среде Париз, зошто Французите не би можеле да слават среде Манчестер?

„Ова е натпревар за каков што секој сонува да игра. Очекуваме убав натпревар. Мора да останеме смирени, да играме со карактер и со нашиот стил на игра кој и нѐ донесе до тука. Мора да се справиме со нашите емоции. Малку работи можат да одлучат натпревар“, вели Марко Верати.

Италијанецот веќе 9 години е дел од тимот кој има високи амбиции, но дури лани прв пат стигна до финалето каде и потклекна. Оваа сезона има втора шанса, но пречка е тимот на одличниот стратег Пеп Гуардиола.

„Гуардиола сака да има контрола над натпреварити, но ние мораме да се фокусираме на нас самите. Имаме одличен тим и голем тренер. Имаме сѐ што ни треба. Мора да останеме луцидни и смирени. Нема потреба да правиме чуда, Сити има само мала предност во однос на нас. Мора да го негуваме нашиот стил на игра“.

Ова се натпревари кои може да ги одлучи и само еден потег. Верати има такви спретни соиграчи, но проблемот на ПСЖ е што на домашен терен прими два гола, па победа од само 1:0 вечер би била пирова.

„За да се освои Лигата на шампионите потребни се менталитет, карактер, дуел игра, едноставно - потребно е сѐ. Треба да играме против најдобрите фудбалери на светот и никогаш нема работите да се одвиваат онака како што посакуваме. Понекогаш сѐ што е потребно е само една мала мајсторија од Нејмар или Мбапе за да се одлучи натпреварот“, завршува тој.

Натпреварот се игра вечер од 21 часот на „Итихад“ стадионот во Манчестер, а правдата ќе ја дели Холанѓанецот Бјерн Кујперс.

реклама

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more

Фудбал

Шпанија го освои ЕУРО, Јамал урна рекорд на Пеле

Read more

Ел Гази го победи Мајнц на суд: Милионска отштета бидејќи беше отпуштен поради Палестина

Read more

Што предвидуваат обложувалниците за ЕУРО финалето меѓу Шпанија и Англија?

Read more

Зошто ниту еден белгиски град не сака да биде домаќин за репрезентацијата?

Read more
 

Спорт

Шпанија го освои ЕУРО, Јамал урна рекорд на Пеле

Читај повеќе
  • play_arrow

Алкарас го победи Ѓоковиќ и го освои Вимблдон

Читај повеќе

Ел Гази го победи Мајнц на суд: Милионска отштета бидејќи беше отпуштен поради Палестина

Читај повеќе

Судир на титаните на Вимблдон: Алкарас против Ѓоковиќ во реприза на ланското финале

Читај повеќе

Што предвидуваат обложувалниците за ЕУРО финалето меѓу Шпанија и Англија?

Читај повеќе

Зошто ниту еден белгиски град не сака да биде домаќин за репрезентацијата?

Читај повеќе

Кој ќе биде најдобар стрелец на ЕУРО? УЕФА го смени правилото

Читај повеќе

Ван дер Варт: Англија е ср*ње од екипа

Читај повеќе

Американците најголеми фаворити, ФИБА ги потцени Србија и Канада

Читај повеќе