Вердаско отпадна од Ролан Гарос, позитивен е на COVID-19

Фернандо Вердаско нема да учествува на Гренд слем турнирот Ролан Гарос поради позитивен тест за коронавирус.

Поранешниот топ 10 играч има 67 последователни настапи на Гренд слем турнирите пред да го пропушти УС Опен оваа година. Вердаско, 36, е многу разочаран од неговата неможност да учествува во Париз и изрази сомнеж во веродостојноста на тестовите за COVID-19.

Вердаско откри дека бил позитивен на тест за коронавирус во август без никакви симптоми. Следуваа два негативни теста и оваа недела повторно е позитивен. Вердаско додаде дека тој побарал нов тест, но организаторите на Ролан Гарос одбиле. Потоа Шпанецот направил тест во независна лабораторија, што бил негативен.

„Сакам да го изразам моето разочарување од организаторите на Ролан Гарос, кои ми го одзедоа правото да поминам нов тест за да го потврдам првиот или да покажам дека тоа може да биде грешка“, напиша Вердаско.

URL

Во средата, Босанецот Дамир Џумхур рече дека ќе ги тужи организаторите на турнирот откако беше дисквалификуван за позитивен тест за коронавирус.

Тагови
реклама

Измерени повеќе од 15.000 пениси: Кој е златниот просек?

Read more

Зошто авионите не летаат преку Тихиот Океан?

Read more

Седум предмети преку кои е најголема шансата да се заразите со корона

Read more

Катапулт поза: Повеќекратен оргазам за неа, дрска игра за него

Read more

Тенис

Надал по тринаесетти пат го освои Ролан Гарос

Read more

Ѓоковиќ противник на Надал во финалето на Ролан Гарос

Read more

Повредата на Ѓоковиќ е поголема отколку што тој ја прикажува

Read more

Ѓоковиќ: Не сум робот

Read more

Спорт

Нов позитивен играч во Металург, целиот тим оди во изолација

Читај повеќе

Расизам: Новинар го навреди асот на Барса

Читај повеќе

Фудбалерите напредуваа едно место на светската ранг листа

Читај повеќе

Конте: Ова не може да се споредува со киксот лани против Славија

Читај повеќе
  • play_arrow

Шампионот Баерн шампионски, Шахтар триумфално низ Мадрид

Читај повеќе

Елмас и понатаму позитивен на корона, го пропушта дуелот со АЗ

Читај повеќе

Уште тројца ракометари на Тинекс Пролет позитивни на COVID-19, вкупно 12

Читај повеќе

Лоши вести за Интер – уште еден КОВИД позитивен играч

Читај повеќе
  • play_arrow

Погоди ги маскотите со Арсен Венгер

Читај повеќе