Verizon ги продава Yahoo и AOL за пет милијарди долари

Американскиот телекомуникациски џин Verizon Communications најави продажба на дел од медиумското работење, вклучувајќи ги брендовите Yahoo и AOL, за пет милијарди долари, сигнализарјќи излез од скапата и неуспешна трка во светот на медиумите и огласувањето.

Во последните децении, Verizon потроши милијарди долари купувајќи стабилни интернет брендови, но не успеа да се наметне во жестоката конкуренција на пазарот на интернет огласување на кој доминираат Facebook и Google.

Verizon ги купи Yahoo и AOL во 2017 година за девет милијарди долари. Веќе неколку години наназад, Verizon продава делови од медиумското работење, вклучувајќи ги Tumblr во 2019 и HuffPost во 2020 година.

Тагови
реклама

Интересот за вакцинација се зголемува, вчера вакцинирани 14.976 граѓани

Read more

Ескалираа судирите меѓу Израел и Хамас, најмалку 40 мртви

Read more

Кладилничарски идиот на денот

Read more

Во тек потрага по 39-годишниот Александар Черговски од Берово

Read more

Интернет

Facebook воведува ново правило за споделување вести

Read more

Google ќе вклучи „верификација во два чекора“ за сите корисници

Read more

Verizon ги продава Yahoo и AOL за пет милијарди долари

Read more

Google заштеди милијарда долари поради работењето од дома

Read more
 

Гик

Некои вируси имаат различна ДНК која содржи вонземски дел

Читај повеќе

САД ја тргаат Xiaomi од владината црна листа

Читај повеќе

Рак на дојка може да се лечи без хемотерапија, тврдат шпански научници

Читај повеќе

Пловечка соларна платформа отпорна на урагани станува нов извор на обновлива енергија

Читај повеќе

Boeing 737 Max повторно под лупа поради нови проблеми

Читај повеќе
  • play_arrow

Како САД ја победија Русија во трката за вселената?

Читај повеќе

Facebook воведува ново правило за споделување вести

Читај повеќе

Apple работи на сопствена конзола за видеоигри

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Чао Бену: Леталото Osiris-Rex се враќа на Земјата со примероци од астероидот

Читај повеќе