Верници се клањаа во центарот на Приштина во знак на протест поради неотворање на џамиите за Бајрам

Неколку десетици граѓани од муслиманска вероисповест вчера на главниот плоштад на косовскиот главен град одржаа верски ритуал на клањање на икиндискиот намаз во светиот месец на рамазанските пости, протестирајќи на тој начин против одлуката за неотворање на џамиите за најголемиот муслимански празник, Фитр Бајрамот, кој годинава е на 24 мај.

Како што јави дописникот на МИА од Приштина, верниците кои одговорија на повикот на група на Фејсбук именувана „Клањај се на плоштад“, ги испочитуваа мерките на косовските здравствени власти за спречување на ширењето на пандемијата, обезбедувајќи ја предвидената физичка дистанца меѓу себе.

Претставници на групата денеска поднесоа барање до Исламската заедница (ИЗК) и Министерството за здравство на Косово (МЗ) за отворање на џамиите за бајрамските празници, а исто така ја информираа и полицијата за денешната активност, на која, според нив, учествуваа единствено  лица кои, согласно владините мерки, во тоа време имаа дозвола да ги напуштат свите домови.

ИЗК, по консултациите со косовските здравствени власти, денеска одлучи, и покрај барањата на верниците, џамиите и натаму да останат затворени.

Муфтијата Наим Тернава денеска на прес-конференција, заедно со директорот на Институтот за јавно здравство на Косово (ИШПК) Насер Рамадани и микробиологот Љуљ Рака, оценија дека отворањето на муслиманските верски објекти за претстојниот Фитр Бајрам, на 24 мај, би претставувало опасност од ширење на епидемијата на Ковид-19.

Неименувани претставници на организаторот на денешното клањање велат дека на муслиманските верници им се нанесува неправда, со оглед дека од вчера во Косово се во сила нови, олеснети мерки, за движење на граѓаните и дека според тие мерки и на верниците треба да им се дозволи да ги извршуваат ритуалите во нивните верски објекти, со почитување на препораките за физичка дистанца и одржување на хигиенските услови.

Вршителот на должноста министер за внатрешни работи Џељаљ Сфечља го осуди денешниот повик за клањање во центарот на градот, обвинувајќи го публицистот и универзитетски професор Миљазим Красниќи дека го организира протестот. Красниќи, кој јавно се заложи за отворање на џамиите за Бајрам, ја нарече „чиста злонамерна лага“ изјавата на Сфечља и најави кривична пријава против него за клевета.

На изјавата на Сфечља реагираа и повеќе граѓански организации, партии и јавни личности, потсетувајќи дека пред неколку дена истиот министер и неговата влада предводена од Движењето самоопределување (ВВ) на премиерот во оставка Албин Курти, дозволија организирање на „проба за протест“ на повеќе од 400 припадници на ВВ.

Тагови
реклама

Чулев: Порастот на заболени е директна последица на фактот дека власта тераше дневен ПР

Read more

Пендаровски: Ќе донесам одлука за нова 14-дневна вонредна состојба

Read more

Минеаполис: Уапсен полицаецот виновен за смртта на Џорџ Флојд

Read more

Wizz Air ќе лета од Скопје за Салцбург од 3 јули

Read more

Регион

Грција дозволи влез за македонски државјани од 15 јуни

Read more

Бугарија го укина 14-дневниот карантин за македонските граѓани

Read more

Грција ќе објави листа на земји чии граѓани од 15 јуни ќе може слободно да патуваат во земјата

Read more

САД ја предупредија Србија на изборите да нема воени злосторници за кандидати

Read more

Вести

Италија со предупредување до ЕУ дека ќе се распадне ако кон таа држава се однесува како кон лепрозен

Читај повеќе

35 новозаразени и 5 починати во денешниот извештај

Читај повеќе

Во протестите во Калифорнија загина полицаец, друг е повреден

Читај повеќе

Пендаровски: Ќе донесам одлука за нова 14-дневна вонредна состојба

Читај повеќе

Чулев: Управен суд ја поништи одлуката на Влада за 88 распоредувања во МВР

Читај повеќе

Прва жртва во протестите во Америка

Читај повеќе

Меркел ја одби поканата на Трамп во живо да присуствува на Г7 самитот

Читај повеќе

Копајќи гроб ископал граната

Читај повеќе

После 19 години, изграден нов Воспитно-поправен дом во Тетово

Читај повеќе