Верстапен: Гајле ми е кој ми е партнер

Ф1
/ 14.08.2019 / 12:17

Холанѓанецот нема влакна на јазикот, откако го искритикува Хамилтон сега се јави со нова изјава, дека воопшто не му е гајле кој му е партнер бидејќи тоа е само колку за тимот да има повеќе поени.

„Тој не е ништо посебно, има и други возачи кои можат да остварат слични резултати. Луис победува затоа што има добра машина“, неодамна изјави Верстапен за Луис Хамилтон.

Овој пат се осврна на неговиот сега веќе поранешен партнер во Ред Бул, Французинот Пјер Гасли кој на полусезона беше трампан во Торо Росо за Александер Албон.

„Штета за Пјер, но воопшто не ми е гајле кој ми е партнер во тимот. Се работи само за тоа да има уште еден возач за тимот да собира повеќе поени во екипниот пласман“, ладно рече Холанѓанецот.

Верстапен моментално е трет во генералниот пласман, а сезонава успеа да победи на две трки, во Австрија и во Германија.

реклама

Ф1

Верстапен победник на јубилејната трка во Формула 1

Read more

Верстапен не верува во чудо: Хамилтон ќе биде шампион

Read more

Фетел: Не му верував на болидот

Read more

Ферари: Болидот е дизајнерска грешка, немаме шанси за титула пред 2022 година

Read more

Спорт

  • play_arrow

Сите голови на Милан во сезоната 2019/20

Читај повеќе
  • play_arrow

УФЦ нокаут како на Зангиеф од Street Fighter

Читај повеќе

Верстапен победник на јубилејната трка во Формула 1

Читај повеќе

Силекс против шампионот на Азербејџан во квалификациите за ЛШ

Читај повеќе

НБА: Почетокот на следната сезона можно е да се одложи за јануари

Читај повеќе
  • play_arrow

Барса - Баерн е најатрактивната средба во ЛШ

Читај повеќе

Буфон до Пирло: Сега треба да ти се обраќам со „господине“?

Читај повеќе
  • play_arrow

Борец го совлада Вардар на отворањето од новата сезона во 1.МФЛ

Читај повеќе

Пирло кандидат за наследник на Сари во Јуве

Читај повеќе