Верстапен ја сопре доминацијата на Mercedes со победа во Австрија

Ф1
/ 30.06.2019 / 17:23

Шпилберг, 30 јуни 2019 (МИА) – Макс Верстапен со Red Bull Honda ја сопре доминацијата на Mercedes од 10 последователни победи во Формула 1, откако победи на Гран При на Австрија по неверојатно возење.

Тоа беше едно од најневеројатните презентации во историјата, бидејќи Холанѓанецот започна лошо и се спушти до седмото место на стартот, но потоа си проби пат напред, а непосредно пред крајот го претекне и лидерот во поголемиот дел од трката – Шарл Леклер (Ferrari).

Валтери Ботас остана на третото место во разочарувачкиот викенд за Mercedes, откако Луис Хамилтон беше само петти.

Меѓу нив заврши Себастијан Фетел, кој, ако имаше уште еден круг, сигурно ќе завршеше на подиумот.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Во забавена снимка: Како делуваат различните маски за заштита од COVID-19?

Read more

Како би ја опишале Македонска Пошта во една фотографија?

Read more

Сабота и недела неработни, породилно отсуство 1 година и зголемување на минималната плата, бара ССМ

Read more

Ф1

Хамилтон не барал од пилотите да клекнат

Read more

Фетел по првиот тест: Патеката „Муџело“ заслужува да биде во Ф1

Read more

Еклстоун не очекува Ферари да го третира Фетел чесно до нивното разделување

Read more

Формула 1 може да ја напушти традиционалната постапка за старт на трките

Read more

Спорт

Македонија ЃП има двајца фудбалери позитивни на коронавирус

Читај повеќе

Новата сезона во Бундеслигата ќе започне во септември

Читај повеќе
  • play_arrow

Серхио Рамос со оваа вежба покажа зошто е во најдобра форма

Читај повеќе

Направена жрепката и за Лига Европа

Читај повеќе

Извлечени двојките за остатокот од Лигата на шампионите

Читај повеќе

Златан: Ибра не е играч за Лига Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов кикс на Интер, го загуби 3. место

Читај повеќе
  • play_arrow

„Ѓаволите“ не запираат, на бод се од ЛШ

Читај повеќе

Иднината на ВАР е во рацете на Колина

Читај повеќе