Верстапен: Не гледам поента во новиот формат на квалификации

Ф1
МИА
/ 09.03.2023 / 20:11

Макс Верстапен го критикуваше новиот формат на квалификации.

Како што претходно беше објавено, на Големата награда на Емилија Ромања пилотите ќе користат тврди гуми во првиот квалификациски сегмент, средно тврди во вториот и меки во третиот. Оваа сезона ќе има два квалификациски натпревари во експериментален формат.

– Мислам дека не ни треба ова во квалификациите. Навистина не ја гледам поентата. Подобро е да се работи на приближување на болидите во брзината отколку да се зголеми спектаклот со такви мерки. Претпоставувам дека ова е само одлука за доброто на шоуто, рече двократниот шампион во Формула 1.

Слично размислува и неговиот клупски колега од Ред Бул, Серхио Перес.

– Овој експеримент е на сметка на шоуто. Мислам дека нема потреба за вакви новини, особено не по возбудливите квалификации во Бахреин минатиот викенд.

Пилотите на Ред Бул ги освоија првите две места на отворањето на сезоната 2023.

реклама

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Ф1

Верстапен прекрши непишано правило, не ги честеше колегите вечера

Read more

Верстапен: Зад нас е неверојатна година, но секогаш сакаме да бидеме подобри

Read more

Верстапен победи и во Лас Вегас, Леклер во последниот круг го престигна Перес

Read more

Верстапен: Лас Вегас? 99% спектакл и 1 долар спорт

Read more
 

Спорт

Вонредно коло кај прволигашите: Нов пораз за Вардар, Тиквеш убедлив

Читај повеќе

Ново правило во фудбалот: Се воведува портокалов картон, ќе го покажува четвртиот судија

Читај повеќе

Норвешкото чудо сруши уште еден ЛШ рекорд

Читај повеќе

Пеналот за ПСЖ го разгневи фудбалскиот свет, легендите револтирани

Читај повеќе

Баерн за Вирц ќе го урне клупскиот рекорд

Читај повеќе
  • play_arrow

Капело: Головите на Јуве - Интер ја уништија играта

Читај повеќе

Верстапен прекрши непишано правило, не ги честеше колегите вечера

Читај повеќе

На Кејн му лежи Бундесот: Постигна 18 гола и 5 асистенции, никој во Европа не е подобар од него

Читај повеќе

Спречен скандал во Барселона, играчите замолчени со пари

Читај повеќе