Верстапен победи на Големата награда на Азербејџан

Ф1
МИА
/ 12.06.2022 / 15:24

Пилотот на Ред Бул, Макс Верстапен победи на денешната трка од шампионатот во Формула 1 возена во Баку за Големата награда на Азербејџан.

Второто место му припадна на тимскиот колега од Верстапен, Серхио Перез, кој исто така доби и дополнителен поен за најбрз круг на трката.

Место на победничкиот подиум си обезбеди и Џорџ Расел од Мерцедес.

За одбележување се и двете откажувања на возачите на Ферари, Шарл Леклер и Карлос Саинц кои имаа проблеми со болидите.

Верстапен благодарение на победата го зголеми водството на табелата. Холанѓанецот сега има 150 пред Серхио Перез кој со 129 освоени бода го престигна Шарл Леклер и се искачи на второто место. Леклер е трет со 116 бодови.

Во поредокот кај конструкторите, Ред Бул е убедлив лидер со 277 бода по осум трки, Ферари е втор со 199 бодови.

Следната етапа во Ф-1 шампионатот ќе се одржи во Канада од 17 до 19 јуни. 

реклама

Грците бесни на бојата на новите кошаркари: Ова не е наша репрезентација

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Ален Исламовиќ не се вика Ален, си го сменил името за подобра кариера

Read more

Роналдо додаде причини за заминување од Јунајтед

Read more

Ф1

Во шокантен расплет францускиот Ф1 тим загуби двајца возачи за 24 часа

Read more

Корина Шумахер: Михаел ми недостига секој ден, ни фали на сите

Read more

Сензација на Латифи на дождливиот Хунгароринг

Read more

Хамилтон откри кој му бил најтежок противник во кариерата

Read more
 

Спорт

Ѓоковиќ до Кирјос: Ќе освоиш Грен слем ако почнеш да тренираш капуера

Читај повеќе

Грците бесни на бојата на новите кошаркари: Ова не е наша репрезентација

Читај повеќе

Македонските кадетки го освоија 12. место на ракометниот Мундијал

Читај повеќе

Седлоски: Одиме на победа со два разлика

Читај повеќе

Мајката на Рабјо последна пречка за трансферот во Манчестер Јунајтед

Читај повеќе
  • play_arrow

Ефектот Мурињо: Рома на пријателска го наполни стадионот и приреди шоу

Читај повеќе

Роналдо додаде причини за заминување од Јунајтед

Читај повеќе
  • play_arrow

Холанд цензуриран поради вулгаризми: Не ми оди јазикот

Читај повеќе
  • play_arrow

Голот со „ножички“ на Меси ги одушеви и противничките навивачи

Читај повеќе