Верстапен победи во Мексико и направи огромен чекор кон титулата

Ф1
Ф.З.
/ 08.11.2021 / 08:22

Возачот на Ред Бул, Макс Верстапен, славеше на трката за Големата награда на Мексико и направи огромен чекор кон светската титула во Формула 1.

Возачите на Мерцедес, Валтери Ботас и Луис Хамилтон, тргнаа од првата стартна линија, но Верстапен ги претекна непосредно пред првиот свиок.

Даниел Рикардо од Мекларен во првиот свиок го удри Ботас, по само неколку стотини метри им ја уништи трката на двајцата, а на патеката излезе безбедносно возило зад кое возачите ги извозеа првите четири круга.

URL

Верстапен рутински го задржа првото место кое никогаш не беше загрозено, а за второто имаше интересна борба.

Хамилтон жестоко се бранеше од тимскиот колега на Верстапен, Серхио Перес, и на крајот успеа.

URL

Верстапен ја зголеми предноста пред Хамилтон на 19 поени со својата деветта победа сезонава. До крајот на сезоната остануваат уште четири трки, а следната е закажана за Големата награда на Бразил наредната недела.

URL
реклама

Секс во бременост: Дали е безбеден за бебето и кои пози и се најудобни на жената?

Read more

Ситуации и места каде што е најлесно да се заразите со омикрон

Read more

Зеленчук што дебелее: Ако сте на диета, внимателно колку го јадете

Read more

IQ мапа: Кој е поглуп, а кој попаметен од Македонците во Европа?

Read more

Ф1

Доменикали: Се надевам битката Верстапен – Хамилтон ќе продолжи, но сметам и на други возачи

Read more

Фетел: Не треба да правите нешто за кое подоцна ќе ви биде срам да се погледнете во огледало

Read more

Еклстоун: Хамилтон следната сезона нема да се врати во Формула 1

Read more

На радост на обожавателите: Верстапен го продава автомобилот на аукција

Read more
 

Спорт

Билетите за СП 2022 за Катарците ќе чинат 11 долари, за странците најевтините 70 долари

Читај повеќе

Надал: Играм голф, не сум голем љубител на фитнес

Читај повеќе

Судијата заплака по вчерашниот скандал со Милан, Ибра се покажа како џентлмен

Читај повеќе

Милевски за Жоржињо, Ристовски за Левандовски

Читај повеќе

Нордијците Јада и Цветановска ќе нѐ претставуваат на ЗОИ во Кина

Читај повеќе

Како гласаа Роналдо, Меси и Левандовски во изборот на ФИФА?

Читај повеќе

Кои се најцрните сценарија за Новак Ѓоковиќ?

Читај повеќе

Медведев го смета Надал за фаворит на Австралија Опен

Читај повеќе
  • play_arrow

Пиоли: Судијата ни се извини

Читај повеќе