ФОРМУЛА 1 2023

Верстапен: Почеток каков што посакувавме

Ф1
Ф.З.
/ 06.03.2023 / 18:09

Макс Верстапен е воодушевен од идеалниот почеток на сезоната и доминантниот настап на Ред Бул во Бахреин, но предупредува дека следната патека во Саудиска Арабија може да прикаже сосема поинаква слика.

Во саботата, Верстапен ја обезбеди пол-позицијата со десетинка предност пред тимскиот колега Перес, а во трката, по добриот почеток, јурна во водство и му бегаше една секунда на второпласираниот Леклер по првиот круг.

Подоцна Верстапен само ја контролираше предноста што ја имаше пред најблискиот конкурент и стигна до својата прва победа во Бахреин.

„Ова е токму почетокот што го посакувавме, двојна победа“, рече Верстапен.

„Неверојатно сум горд што го постигнавме ова како тим. Рано видов дека имавме брзина во болидот, можев да изградам водство од самиот почеток и потоа можев да го контролирам до крајот на трката, тоа беше лесен ден за нас“.

„Исто така, убаво е чувството што конечно победив во Бахреин, немав баш најдобра историја овде“.

„Во очекување на Џеда, тоа е сосема поинаква патека со различни услови, има многу долги правци и брзи свиоци, така што ќе ни даде сосема поинаква слика за тоа каде се сите, но барем ова беше многу добар почеток за нас“.

Ова беше 36-та победа за Верстапен во Формула 1, а ден претходно ја обезбеди 21-та пол-позиција.

реклама

Познати цените за новите Москвич модели

Read more

Хиперсоничен авион ќе патува од Европа до Австралија за само 4 часа

Read more

Италија го забрани ChatGPT, трката за развој излезе од контрола

Read more

Откриено колку пари заработил Лука Модриќ во кариерата

Read more

Ф1

Се активира старо правило во Ф1, ќе има казни за качување на ограда

Read more

Алонсо: Во Австралија одиме да го надградиме успехот од првите две трки сезонава

Read more

Рикардо возеше Ф1 болид во австралиска оф-роуд авантура

Read more

Верстапен: Не сум среќен, требаше да победам

Read more
 

Спорт

Ракометната ЛШ ќе се игра и за викенд, тренерите добија право на челенџ

Читај повеќе
  • play_arrow

Крафт најдолго леташе на Планица

Читај повеќе

Украина донесе одлука која ќе предизвика хаос во светот на спортот

Читај повеќе

Меси има 5 добри причини да се врати во Барса

Читај повеќе
  • play_arrow

Преродените Лејкерс на праг на директен влез во плеј-оф

Читај повеќе
  • play_arrow

Супержена: Го победи ракот и го донесе Челси до полуфинале на ЛШ

Читај повеќе

Куман: Претседателот на Барселона ме излажа за Меси

Читај повеќе

Де Хеа одби да го продолжи договорот со Манчестер Јунајтед

Читај повеќе

Откриено колку пари заработил Лука Модриќ во кариерата

Читај повеќе