ФОРМУЛА 1 2022

Верстапен постави нов рекорд по број на победи во една сезона, надминувајќи ги Шуми и Фетел

Ф1
Ф.З.
/ 31.10.2022 / 10:18

Актуелниот светски Формула 1 шампион, Холанѓанецот Макс Верстапен, во болид на Ред Бул славеше на трката за Големата награда на Мексико на патеката крај главниот град Мексико Сити.

Со оваа победа Верстапен постави нов светски рекорд за број на поберди во една сезона со оглед на тоа што ова за него беше 14-то славје сезонава, со што стана прв возач во историјата кому вакво нешто му успеало.

Со досегашните 13 победи 25-годишниот Холанѓанец беше израмнет со легендарниот Михаел Шумахер кој тоа го направи во 2004  година, како и Себастиан Фетел во 2013 година.

Верстапен сезонава триумфираше на трките во Саудиска Арабија, Емилија-Ромања, Мајами, Шпанија, Азербејџан, Канада, Франција, Унгарија, Белгија, Холандија, Италија, Јапонија, САД и Мексико.

„Неверојатно, каква сезона, и каква фантастична трка! Остварувањето на 14 победи во сезона е благодарение на напорната работа на сите во тимот, продолжуваме напред“, твитна холандскиот возач.

URL

Со оглед на тоа што до крајот остануваат уште две трки, оние во Саун Пауло и Аби Даби, Верстапен може и да го подобри рекордот. Засега неговиот скор е 14 победи од 20 трки. Не успеа да победи само во Бахреин, Австралија, Монако, Британија, Австрија и Сингапур.

URL
реклама

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Ф1

Верстапен прекрши непишано правило, не ги честеше колегите вечера

Read more

Верстапен: Зад нас е неверојатна година, но секогаш сакаме да бидеме подобри

Read more

Верстапен победи и во Лас Вегас, Леклер во последниот круг го престигна Перес

Read more

Верстапен: Лас Вегас? 99% спектакл и 1 долар спорт

Read more
 

Спорт

Вечерва во Скандинавија почнува женскиот Мундијал

Читај повеќе

Вонредно коло кај прволигашите: Нов пораз за Вардар, Тиквеш убедлив

Читај повеќе

Ново правило во фудбалот: Се воведува портокалов картон, ќе го покажува четвртиот судија

Читај повеќе

Норвешкото чудо сруши уште еден ЛШ рекорд

Читај повеќе

Пеналот за ПСЖ го разгневи фудбалскиот свет, легендите револтирани

Читај повеќе

Баерн за Вирц ќе го урне клупскиот рекорд

Читај повеќе
  • play_arrow

Капело: Головите на Јуве - Интер ја уништија играта

Читај повеќе

Верстапен прекрши непишано правило, не ги честеше колегите вечера

Читај повеќе

На Кејн му лежи Бундесот: Постигна 18 гола и 5 асистенции, никој во Европа не е подобар од него

Читај повеќе