Верстапен славеше во тотално лудило во Австралија, трката беше прекинувана три пати

Ф1
Ф.З.
/ 02.04.2023 / 11:20

Холандскиот возач Макс Верстапен победи на трката за Големата награда на Австралија која беше прекинувана три пати и која заврши на апсолутно неверојатен начин.

Уште на почетокот на трката возачите на Мерцедес, Џорџ Расел и Луис Хамилтон, го претекнаа Верстапен, но трката беше прекината во осмиот круг по инцидентот во кој Албон излета од патеката.

Remote video URL

По црвеното знаменце и рестарт по 20 минути, Хамилтон се задржа на првото место, додека Расел падна на осмото место откако претходно го посети боксот, а потоа се повлече откако неговиот болид се запали во 19-от круг.

Клучниот момент се случи во 12-тиот круг. Верстапен го заобиколи Хамилтон и со сигурно возење одржуваше голема предност до четири круга пред крајот кога повторно беше покажано црвеното знаме поради излетувањето на Кевин Магнусен, па трката беше прекината.

URL

Се очекуваше спринтерски финиш и старт од место, но наместо отворена трка добивме неколку несреќи и надвор од патеките, вклучувајќи го Фернандо Алонсо во Астон Мартин кој дотогаш беше на третото место.

Трката беше прекината по трет пат, но кога се влезе во последниот круг, Верстапен дојде до победата пред Хамилтон, а потоа беше донесена одлука да се ресетира трката, па на крајот Алонсо се врати на третото место.

URL

Треба да се напомене дека после сѐ се очекува да бидат проверени официјалните резултати, но она што е сигурно е дека победи Верстапен.

Во генералниот поредок лидер е Верстапен со 69 бодови, пред тимскиот колега Серхио Перес кој освои 54, додека Фернандо Алонсо е на третото место со 45 бодови.

URL
реклама

Рани симптоми кои укажуваат на можност за мултиплекс склероза

Read more

Губење титула на бугарски начин

Read more

Рецепт на денот: Зелник од пченкарно брашно

Read more

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Ф1

Ландо Норис ја испроба игрицата F1 2023 и заврши последен

Read more

Мерцедес во Монако покажа радикално дограден F1 W14

Read more

Астон Мартин со Honda од 2026 година

Read more

Возачите на Формула 1 трепкаат на истите „безбедни“ места на патеките

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Губење титула на бугарски начин

Читај повеќе
  • play_arrow

Вегас со фуриозна последна третина поведе во финалето против Флорида 

Читај повеќе
  • play_arrow

Свирежи за крај: Меси неславно испратен од ПСЖ

Читај повеќе

Спалети: Немам што повеќе да му дадам на Наполи во моментов

Читај повеќе
  • play_arrow

Елмас доби специјален подарок од Наполи – Златното стапало на Марадона

Читај повеќе

Од понеделник во продажба билетите за Македонија - Украина

Читај повеќе

Алушовски го презеде кормилото на ГРК Охрид

Читај повеќе

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Читај повеќе
  • play_arrow

Рамос си заминува од ПСЖ, се прости со емотивна порака

Читај повеќе