КАКО НУКЛЕАРНОТО ОРУЖЈЕ НЕКОГАШ

Вештачката интелигенција засекогаш ќе го промени војувањето

Доколку се остварат предвидувањата на поранешниот извршен директор на Google, војните никогаш повеќе нема да бидат исти благодарение на вештачката интелигенција.

Темата за вештачката интелигенција сѐ почесто може да се види во медиумите. Сепак, иако неодамна видовме напредок на технологијата што може да биде многу корисна за масите, употребата на системи со вештачка интелигенција може да се користи и за цели што можат да бидат многу застрашувачки, како што е војувањето. Според Ерик Шмит, поранешен извршен директор на Google, вештачката интелигенција може да има слично влијание врз војните како употребата на нуклеарно оружје.

Во интервју за Wired, Шмит, кој беше коосновач на Одборот за иновации во одбраната на американската влада во 2016 година, зборуваше за надградба на американската војска со врвна технологија за да биде во чекор со Кина.

Некои од темите кои Шмит ги начна во разговорот ја вклучуваат стартап компанијата Istari, која комбинира машинско учење и метаверзум за да изгради и тестира воени возила како тенкови. Се зборуваше и за неговата визија за мрежа на евтини беспилотни летала кои би можеле беспрекорно да извршуваат задачи како една единица.

Шмит рече дека Пентагон треба да научи од руската инвазија, односно да научи од украинската одбрана која успева да ѝ се спротивстави на помоќната сила благодарение на усвојувањето на технологии од приватниот сектор. Поранешниот извршен директор на Google наведе примери за користење на 3D печатачи за печатење резервни делови и претворање на комерцијални дронови во оружје - на кои неодамна Илон Маск им забрани да користат сателитски интернет за управување.

Сепак, голема пресвртница во модерното војување може да дојде благодарение на вештачката интелигенција. „Во 1930-тите Ајнштајн испрати писмо до Рузвелт во кое рече дека новата технологија - нуклеарно оружје - може да ја промени војната - што и го направи. Верувам дека автономните и децентрализираните системи за вештачка интелигенција се исто толку моќни“, вели Шмит.

Споредбата на вештачката интелигенција и нуклеарното оружје е далеку од позитивна примена на новата технологија, иако Шмит зборува за начинот на кој се водат војните, а не за оружјето за масовно уништување. Сепак, останува да се види какви иновации ќе донесе системот за вештачка интелигенција во воениот сектор и дали неговите предвидувања ќе се остварат.

реклама

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more

Вести

Лекарите велат дека ова е најважниот вирус за кој никогаш не сте слушнале

Read more

Ѓердан со заб од мегалодон пронајден во потонатиот Титаник

Read more

Италија сака да инсталира Ајнштајнов телескоп во напуштен рудник

Read more

Ракетата SLS на НАСА го надмина буџетот за 6 милијарди долари, а доцни шест години

Read more
 

Гик

Лекарите велат дека ова е најважниот вирус за кој никогаш не сте слушнале

Читај повеќе

Со помош на ултразвучни бранови во иднина и луѓето ќе хибернираат

Читај повеќе
  • play_arrow

Ѓердан со заб од мегалодон пронајден во потонатиот Титаник

Читај повеќе

Кои се најпопуларните телефони од врвна класа во првиот квартал?

Читај повеќе

The Witcher 3 е најпродавана RPG игра во историјата

Читај повеќе

Google веќе го распродаде најскапиот телефон, а уште не е пуштен во малопродажба

Читај повеќе

Италија сака да инсталира Ајнштајнов телескоп во напуштен рудник

Читај повеќе

На Twitter му се заканува забрана од ЕУ

Читај повеќе

Ракетата SLS на НАСА го надмина буџетот за 6 милијарди долари, а доцни шест години

Читај повеќе