Вештини што треба да ги поседувате ако сакате да напредувате во кариерата

Дури и ако сте задоволни со моменталната работа, тоа не значи дека не треба да напредувате. Напредувањето не значи само промена на работното место, туку и личен развој дури и во случај кога само вие го забележувате, бидејќи така може многу да си го олесните животот.

Кои три деловни вештини треба да ги поседувате?

1. Уредни финансии

Одложувањето на плаќање сметки до доаѓањето на опомена на никој не му донела добро. Затоа, на почетокот на месецот секогаш планирајте како ќе ги распоредите парите, смислете начин како да заштедите и размислете дали постои опција за дополнителна заработка, како на пример од некое хоби.

2. Усовршете ги презентациските способности

За да ве сфатат колегите сериозно, но и шефовите, како жена која си ја знае работата, важно е да имате совршени презентациски вештини. Прочитајте книга за јавни говори, послужете се со видео туторијали или инвестирајте во курс за да бидете без трема и други препреки додека го презентирате проектот.

3. Временска организација

За да направите сè што треба во текот на денот треба однапред да го испланирате времето. Покрај деловните обврски, организирајте и планирајте како ќе го минете слободното време за секој дел од денот биде корисно исполнет.

реклама

Глетка од која застанува здивот: Диви коњи трчаат на Пелистер

Read more

СЗО препорача да се носи маска, но потребно е да биде трислојна за да ве штити од COVID-19

Read more

Како твитерџиите реагираат на 80-часовниот полициски час?

Read more

Четиригодишно дете почина по пад од трактор

Read more

Живот

Глетка од која застанува здивот: Диви коњи трчаат на Пелистер

Read more

Отец Пимен: Дајте ние живите да им помогнеме на живите

Read more

Грчкото лето е состојба на умот

Read more

Идентификуван осомничениот убиец на Меделин Мекен

Read more

Магазин

Како твитерџиите реагираат на 80-часовниот полициски час?

Читај повеќе
  • play_arrow

Глетка од која застанува здивот: Диви коњи трчаат на Пелистер

Читај повеќе
  • play_arrow

СЗО препорача да се носи маска, но потребно е да биде трислојна за да ве штити од COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Домашни бургер лепчиња без јајца – и не ви треба рерна за печење

Читај повеќе

Отец Пимен: Дајте ние живите да им помогнеме на живите

Читај повеќе
  • play_arrow

Грчкото лето е состојба на умот

Читај повеќе
  • play_arrow

Новинарски гаф на фудбалската сезона: Резултатот е 5,4

Читај повеќе
  • play_arrow

Идентификуван осомничениот убиец на Меделин Мекен

Читај повеќе

Џордан донира 100 милиони долари во борба против расизмот

Читај повеќе