Кошарка

Вестбрук пишува историја во НБА

6. април 2019 - 10:07 | МИА/КАЈГАНА

Расел Вестбрук постигна 19 поени и направи 15 асистенции во победата на Оклахома Сити над Детроит со 123:110, а при својата трета асистенција во натпреварот си загарантира просечни „трипл-дабл“ индикатори за трета сезона по ред. Ниту еден друг играч во целата историја на НБА не постигнал нешто слично.

Досега во оваа кампања бекот на Тандер има 23.0 поени, 11.1 скока и 10,5 асистенции во просек на натпревар. При четириесет и шестата победа на ОКС сезонава Вестбрук немаше ден во однос на шутот (6/18 од игра), а кон статистиката си додаде и 8 скока, 1 одземена топка и 4 грешки за вкупно 35 минути на теренот.

Пол Џорџ со 30 поени, 8 скокови и 4 асистенции заврши како најефикасен за домаќините, додека Џермејн Грант додаде 19 поени и 7 скокови. Уште тројца од играчите на Били Донован имаа над десет постигнати поени – Денис Шредер (14), Стивен Адамс (14) и Маркиф Морис (12).

Вестбрук постигнал „трипла дабл“ во 44.9% од неговите натпревари во сезоната 2018/2019 – процент, поголем од оној при шутот од игра – 42.6%. Покрај сето ова, тој, исто така, исполни ветување што го даде на новинарите пред повеќе од две години – дека ќе му се одмазди на Заза Пачулија за направениот тежок прекршок. Расел го направи ова со неспортски прекршок против грузискиот центар на Детроит.

Блејк Грифин и неговите 45 поени не беа доволни за гостите од Мичиген. Иш Смит додаде 12, Лангстон Галовеј имаше 11, а Реџи Џексон заврши со 10.

Резултати од НБА:

Шарлот – Торонто 113: 111

Орландо – Атланта 149: 113

Вашингтон – Сан Антонио 112: 129

Хјустон – Њујорк Никс 120: 96

Индијана – Бостон 97: 112

Минесота – Мајами 111: 109

Оклахома Сити – Детроит 123: 110

Далас – Мемфис 112: 122

Јута – Сакраменто 119: 98

Феникс – Њу Орлеанс 133: 126 (по продолжение)

Денвер – Портланд 119: 110

Голден Стејт – Кливленд 120: 114

Лос Анџелес Клиперс – Лос Анџелес Лејкерс 117: 122.

Коментирај